Co pomoże przezwyciężyć jesienno-zimową chandrę

Autor: Ilnicka Agnieszka
Data: 27-09-2012 r.

Krótsze dni, deszczowa pogoda i niskie ciśnienie wprowadzają w niemal depresyjny nastrój. Obywatele krajów skandynawskich radzą sobie z „brzydkim” klimatem wyjeżdżając wręcz na kilka miesięcy, na południe kontynentu. Polskie realia nie pozwalają na takie rozwiązania. Kilka prostych zabiegów, sprawi, że najwięksi pesymiści zaczną myśleć o zimnych porach roku w samych superlatywach.

Meteopaci, to osoby szczególnie podatne na zmianę pogody. Każda część ciała meteopaty reaguje, gdy spada ciśnienie lub brakuje słońca. Nie dziwi więc fakt, że największa ilość samobójstw ma miejsce w państwach, których słonecznych dni jest najmniej. Polska leży w środkowej części Europy, ale raczej bliżej nam do narzekań na klimat niż cieszenia się z prognoz meteorologicznych.

Łap każdy promień słońca

Słońce nastawia optymistycznie i zachęca do działania. Promienie słoneczne są lekiem na niechęć i ogólny spadek nastroju. Wystarczy jeden kwadrans dziennie wystawiania się na słońce, aby dostarczyć organizmowi witaminy D. Ta witamina odpowiedzialna jest za zdrowe kości oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Gdy tylko wyjdzie słonce zza chmur, postaraj się na chwilę wystawić twarz i złapać kilka promieni. Im dłużej pozostaniesz bez kontaktu z słońcem, tym Twój organizm będzie coraz słabszy i pozbawiony wigoru.

Ruch sprawcą szczęścia

Wytwarzanie podczas aktywności fizycznej endorfiny, nazywane są hormonami szczęścia. Osoby uprawiające sport, wiedzą czym jest zadowolenie po skończonym treningu. Znajdź formę ruchu, która sprawia Ci przyjemność. Spacer, porządki domowe, a może taniec. Wszystko, co zmusi Twoje ciało do aktywności, jest dobre. Wybierając się do pubu w sobotni wieczór, wskocz na parkiet i tańcz do białego rana. A jeśli nie jesteś amatorem nocnych zabaw, pomyśl o spacerze w ciekawym miejscu. Dodatkowo za miastem dotlenisz organizm.

 

Pozytywne myślenie

Sceptycy popularnego ostatnio pozytywnego myślenia i wizualizowania sobie swoich marzeń, również ulegną takiemu działaniu, gdy dopadnie ich chandra. Chodzi o myślenie o rzeczach wprowadzających nas w dobry nastrój. Pomyśl, co dobrego może Cię spotkać w ziemie. Odliczając dni do świąt lub sylwestra, skupisz swoje myśli wokół, oczekiwanego z niecierpliwością wydarzenia. Łatwiej będzie Ci przejść przez szare dni, gdy okaże się, że jesień i zima kryją tyle niesamowitych okazji do miłych przeżyć.

Dieta smutasa

Podczas chłodnych dni, organizm zużywa więcej energii na utrzymanie temperatury ciała. Jest to dobra wiadomość dla łasuchów. Kilka kostek gorzkiej czekolady, zawierającej dużą ilość magnezu jest szczególnie zalecana w zimie. Dieta bogata w warzywa i owoce dostarczy mnóstwa cennych witamin. Brak odpowiednich składników w diecie, obniża odporność i łatwiej jest nam się przeziębić. Urozmaicaj posiłki, komponując kolorowe i zachęcające do zjedzenia, zdrowe posiłki. Poczujesz się lepiej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35756 )
Array ( [docId] => 35756 )

Array ( [docId] => 35756 )