Jednolity plik kontrolny - NGO mają też okresy dostosowawcze

Autor: Bogdan Świąder
Data: 24-06-2016 r.

Organizacje pozarządowe, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie są wpisane do rejestru przedsiębiorców w KRS, nie muszą (będąc małą organizacją) przekazywać od 1 lipca 2016 r. danych z ewidencji VAT w formie jednolitego pliku kontrolnego.

Od 1 lipca 2016 r. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, są obowiązane, bez wezwania organu podatkowego, do przekazywania, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, ministrowi finansów informacji o prowadzonej ewidencji do celów VAT, w postaci elektronicznej. Dotyczy więc ten obowiązek wszystkich podatników VAT. Organizacje NGO, jeśli są podatnikami VAT muszą dostosować się do nowych przepisów.

 

  Organizacje pozarządowe, jeśli nie prowadzą we własnym imieniu działalności gospodarczej(jedną z jej cech jest ciągłość wykonywania działalności)nie są traktowane jak przedsiębiorca. Oznaczałoby to, że okresy przejściowe nie mają do nich zastosowania, czyli są objęci obowiązkiem od 1 lipca 2016 r. przekazywania ministrowi finansów danych z prowadzonej ewidencji VAT w formie jednolitego pliku kontrolnego. Jest jednak inna możliwość, żeby nie przesyłać informacji. Trzeba pamiętać, że obowiązek ten dotyczy podmiotów prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych.

Jeśli organizacja NGO nie prowadzi ewidencji podatkowych w postaci elektronicznej nie ma obowiązku przekazywania informacji o prowadzonej ewidencji do celów VAT. Ewidencja VAT w formie elektronicznej będzie dopiero obowiązkowo musiała być prowadzono od 1 stycznia 2018 r.

Bogdan Świąder, doradca podatkowy

Tagi: krs

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w organizacji pozarządowej według RODO

pobierz

Inwentaryzacja roczna w NGO

pobierz

Zakładowy plan kont w organizacji pozarządowej

pobierz

Odpowiedzialność zarządu za zaległości podatkowe NGO

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39150 )
Array ( [docId] => 39150 )