Praktyczne problemy związane ze stosowaniem preproporcji

Data: 10-03-2016 r.

Zaledwie kilka tygodni obowiązywania art. 86 ust. 2a–e ustawy o VAT pokazuje, że czarnowidztwo ekspertów odnośnie do tej regulacji niestety się sprawdza, a zapewnienia, że nowe zasady dotkną nielicznych podatników, można włożyć „między bajki”.

Problem 1. Jak wyliczyć preproporcję?

Preproporcja to procent, według którego odliczamy podatek naliczony od zakupów wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy o VAT). Trzeba więc ten procent wyliczyć.

Przepis wskazuje, że jest to roczny obrót z działalności gospodarczej w rocznym obrocie podatnika z działalności gospodarczej, powiększonym o otrzymane przychody z innej działalności, w tym wartość: dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, otrzymanych na sfinansowanie wykonywanej przez tego podatnika działalności innej niż gospodarcza. Trzeba zatem wyliczyć procent „oVATowanego” obrotu w obrocie całkowitym. Liczymy procent (c), biorąc pod uwagę kwotę całości obrotów powiększonych o przychody niezwiązane z działalnością oVATowaną (a) i kwotę obrotu oVATowanego (b) następującym równaniem: b x 10/a = c% (b razy 100 podzielić przez a daje procent prewspółczynika).

Problem 2. Czy w mianowniku ujmujemy również przychody operacyjne z tytułu dodatniej rocznej korekty VAT?

Zarówno przychody z rozliczeń międzyokresowych, jak i dodatniej korekty rocznej umieścimy w a, ponieważ jest to całość przychodów. Odnośnie do samego rozumienia metody obrotowej – wymaga dookreślenia, które przychody powinny znaleźć się po stronie obrotu podatnika z działalności gospodarczej, a które w zakresie przychodów z innej działalności.

Mirosław Siwiński, radca prawny, doradca podatkowy w Kancelarii Prof. W. Modzelewskiego

Tagi: vat

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w organizacji pozarządowej według RODO

pobierz

Inwentaryzacja roczna w NGO

pobierz

Zakładowy plan kont w organizacji pozarządowej

pobierz

Odpowiedzialność zarządu za zaległości podatkowe NGO

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38716 )
Array ( [docId] => 38716 )