Środki z 1% PIT nie zawsze trafią do kieszeni OPP

Data: 10-03-2016 r.

Otrzymane przez organizację pożytku publicznego środki finansowe pochodzące z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą być wykorzystane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego. W przeciwnym wypadku organizacja będzie musiała je zwrócić – zostaną przekazane na rzecz Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego.

Jednym z głównych przywilejów OPP jest możliwość uzyskiwania 1% podatku dochodowego od podatników PIT. Otrzymane w ten sposób środki finansowe mogą być wykorzystywane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego.

 

Fundusz Wspierania OPP

W przypadku niewłaściwego wydatkowania tych środków przez organizację, co zostało stwierdzone w wyniku kontroli, są one przekazywane na rzecz Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego. Fundusz ten został powołany w wyniku nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która weszła w życie 9 listopada 2015 r., w celu zagospodarowania źle wykorzystanych środków z 1% PIT. Trafiają do niego również środki finansowe pochodzące z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych przekazane na rzecz organizacji pożytku publicznego, która nie została uwzględniona w wykazie uprawnionych.

Przeznaczenie środków

Zebrane w ten sposób fundusze będą przekazywane w trybie otwartych konkursów ofert. Mówi o tym zarówno ustawa, jak i rozporządzenie. Nie ma natomiast jeszcze informacji, czy taki konkurs zostanie ogłoszony w 2016 roku.

Marek Peda, koordynator projektów w Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w organizacji pozarządowej według RODO

pobierz

Inwentaryzacja roczna w NGO

pobierz

Zakładowy plan kont w organizacji pozarządowej

pobierz

Odpowiedzialność zarządu za zaległości podatkowe NGO

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38719 )
Array ( [docId] => 38719 )