Mieszkanie dla młodych tylko na rynku pierwotnym

Data: 03-10-2013 r.

Po obróbce parlamentarnej ustawa wprowadzająca program Mieszkanie dla młodych zawiera zapisy mówiąca o tym, że z rządowych dopłat będzie można skorzystać tylko dokonując zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym. W kilku miastach są już znane limity cen nieruchomości kwalifikujących się do programu.  

Sejm przyjął ustawę o programie Mieszkanie dla młodych i na początku przyszłego roku należy się spodziewać kredytów z dopłatami w ofercie bankowej. Program zakłada wsparcie dla osób do 35. roku życia w nabyciu pierwszego mieszkania. Promowane są rodziny z dziećmi. Single i pary bezdzietne mogą otrzymać do 10 proc. wartości odtworzeniowej kupowanego mieszkania, a rodziny z dziećmi 15 proc., przy czym jeśli w ciągu pięciu lat od transakcji urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, beneficjenci otrzymają kolejne 5 proc.

Mieszkanie tylko na kredyt

Wsparcie będzie miało formę wkładu własnego do kredytu hipotecznego (przy czym kredyt musi być zaciągany w złotych, na przynajmniej 15 lat i stanowić co najmniej połowę ceny zakupu mieszkania) nie skorzystają więc z niego osoby nabywające mieszkanie za gotówkę. Kupowane mieszkanie musi być pierwszym w życiu własnościowym lokum danej osoby i służyć jedynie celowi mieszkaniowemu. Sprzedaż mieszkania przed upływem pięciu lat będzie groziła obowiązkiem zwrotu części dopłat.

Dopłata maksymalnie do 50 m kw.

Program będzie dostępny dla osób kupujących mieszkania o powierzchni do 75 mkw. (85 mkw. dla osób z co najmniej trójką dzieci) lub dom o powierzchni do 100 mkw (110 mkw dla rodziców z trójką dzieci) z rynku pierwotnego. Cena nie może przekraczać limitu ceny metra kwadratowego publikowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Limity będą liczone jako 110 proc. średniej z dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w danej gminie. Co ważne, limit będzie liczony dla maksymalnie 50 mkw., co oznacza, że kupujący 50-metrowe mieszkanie otrzyma taką samą dopłatę jak nabywca większego lokalu.

W Warszawie limit wyniesie 5865 zł, w gminach sąsiadujących z nią 4405 zł, a w pozostałych gminach woj. mazowieckiego 3670,70 zł. W przypadku Krakowa i województwa małopolskiego są to wartości odpowiednio 4894,45 zł, 4568,02 zł i 4241,60 zł, dla Poznania zaś: 5604,50 zł, 4639,80 zł i 3866,50 zł.


Tagi: kredyt

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 25120 )
Array ( [docId] => 25120 )