Sprawdź, czy już wkrótce zarządca za brak OC zapłaci karę

Data: 31-05-2017 r.

Po deregulacji zawodu zarządcy nieruchomości pracę w tej profesji może podjąć w zasadzie każdy. Jedynym warunkiem jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Brakuje jednak instrumentów, pozwalających na skuteczne egzekwowanie tego wymogu. Jakie zmiany w tym zakresie czekają zarządców?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt, który nie tylko doprecyzowuje obowiązki zarządców nieruchomości, ale także nakłada na nich kary związane z niewykupieniem obowiązkowej polisy OC. 

 

Za brak ubezpieczenia zarządcy nieruchomości zapłacą wysokie kary. Ich powiązanie z przeciętnym wynagrodzeniem sprawia, że - biorąc pod uwagę wysokość średniej pensji w 2015 r. - kary wahałyby się w przedziale od 8 do 40 tys. zł. 

W projekcie wskazano także organ nadzorczy, który będzie czuwać nad realizacją zapisów ustawy. Kontrolowaniem obowiązkowych ubezpieczeń zarządców nieruchomości ma się zająć Inspekcja Handlowa. 

Kary mają być nakładane w formie decyzji administracyjnej. Na jej zapłatę będzie tylko 14 dni. Jeżeli przedsiębiorca nie zapłaci, sankcja będzie ściągana na podstawie przepisów o egzekucji w administracji.

Projekt znajduje się aktualnie na etapie legislacji. Termin wejścia ustawy w życie planowany jest na 1 września 2017 r.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40423 )
Array ( [docId] => 40423 )

Array ( [docId] => 40423 )