W jakich sytuacjach spółdzielni wolno nie dotrzymać 6-miesięcznego terminu zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu

Autor: Gogojewicz Przemysław
Data: 19-04-2017 r.

Własność jest najszerszym, podstawowym prawem rzeczowym, pozwalającym korzystać z rzeczy i rozporządzać nią z wyłączeniem innych osób. Jest niczym nieograniczone, w przeciwieństwie do prawa spółdzielczego – ograniczonego własnością spółdzielni.

6-miesięczny termin do nabycia nowego lokalu

Nabycie to termin używany przez ustawę od spadków i darowizn, między innymi w art. 1 upsd, również w odniesieniu do przypadków uzyskania przysporzenia, do którego zalicza się spadkobranie i darowizny. Jest on tożsamy z pojęciem „zbycie”, gdyż z niego się wywodzi.

Znajdujący się w Kodeksie cywilnym dział III o nazwie „Nabycie i utrata własności” rozdział „Przeniesienie własności”, przepis art. 155 § 1, wskazuje, że przenosi własność na nabywcę rzeczy umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inne umowy zobowiązujące do przeniesienia własności tej rzeczy. Umowa przedwstępna, zwana umową przyrzeczenia, takich cech nie posiada.

Przepis art. 389 kc wyraźnie stanowi, że taka umowa to umowa zobowiązująca strony do zawarcia umowy w przyszłości. Istotą jej jest podjęcie zobowiązania do przeniesienia prawa własności w określonym terminie, nie zaś złożenie oświadczenia o przeniesieniu własności rzeczy w dacie tego oświadczenia. Nie zmienia sensu tej instytucji prawnej dokonanie zapłaty za przedmiot, którego własność ma być przeniesiona w przyszłości, w dacie zawarcia umowy przyrzeczenia. Skutek prawny wywiera złożenie oświadczenia, zapłata ceny jest zobowiązaniem następczym tej dwustronnej czynności prawnej, przenoszącej własność określonego przedmiotu.

6-miesięczny termin przeniesienia nieruchomości – odstępstwa

Spółdzielnia mieszkaniowa ma prawo nie dotrzymać 6-miesięcznego terminu zawarcia umowy przeniesienia własności lokalu od dnia złożenia wniosku przez osobę uprawnioną, w sytuacji, gdy nieruchomość, w której znajduje się lokal, posiada nieuregulowany stan prawny w rozumieniu art. 113 ust. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami lub spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego gruntu, na którym wybudowała budynek.

Według art. 113 ust. 6 „Przez nieruchomość o nieuregulowanym stanie prawnym rozumie się nieruchomość, dla której ze względu na brak księgi wieczystej, zbioru dokumentów albo innych dokumentów nie można ustalić osób, którym przysługują do niej prawa rzeczowe”.

Ważne: Samoistne posiadanie nieruchomości nie jest i nie może być traktowane jako uregulowany stan prawny. Posiadanie jest cechą stanu faktycznego, a samoistny posiadacz nie jest stroną postępowania wywłaszczeniowego – nie ma praw podlegających wywłaszczeniu.

Samoistny posiadacz nieruchomości nie legitymuje się też interesem prawnym, lecz interesem faktycznym, który nie uprawnia do udziału w charakterze strony w postępowaniu administracyjnym.

Podstawa prawna:

  • art. 155, 389 Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.),
  • art. 113 ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2016 r. poz. 2164 ze zm.)
Przemysław Gogojewicz - prawnik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Prowadzenie książki obiektu budowlanego

pobierz

Badanie stanu prawnego nieruchomości

pobierz

Niedozwolone klauzule w umowie pośrednictwa

pobierz

Ustanawianie urządzeń przesyłowych na gruntach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40254 )
Array ( [docId] => 40254 )