Jeśli opłata środowiskowa nie przekroczy 800 zł, nie będziesz musiał składać sprawozdania

Data: 07-09-2016 r.

Od przyszłego roku przedsiębiorcy, u których wysokość opłaty za korzystanie ze środowiska nie przekracza 800 zł za rok, będą zwolnieni nie tylko z jej uiszczania (tak jak jest obecnie), ale również z obowiązku składania sprawozdania o jej wysokości – tak wynika z projektu przedstawionego przez Ministerstwo Rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju uznało, że niektóre przepisy, w tym również przepisy dotyczące opłat za korzystanie ze środowiska oraz opłat za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, ograniczają rozwój polskiej przedsiębiorczości i stanowią zbędne obciążenie biurokratyczne. Dlatego też powstał projekt zmian, który ma te utrudnienia zlikwidować.

 

Na ułatwienia mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy są zwolnieniu z obowiązku uiszczania opłaty za korzystanie ze środowiska, ponieważ nie przekracza 800 zł za rok. Do tej pory, nawet jeśli opłata nie przekraczała tego progu, i tak musieli złożyć sprawozdanie o jej wysokości. W uzasadnieniu do projektu ustawy podkreślono, że dane zbierane z tych sprawozdań służą tylko do oceny czy i w jakiej wysokości ma być wniesiona opłata, co jest zbędną biurokracją. Dlatego ta grupa przedsiębiorców ma być zwolniona z obowiązku składania sprawozdań o opłacie środowiskowej.

Ponadto zaproponowano powrót do półrocznego systemu uiszczania opłat za:

  • pobór wód,
  • wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,
  • składowanie odpadów.

Jeśli zmiany wejdą w życie, te opłaty trzeba będzie uiszczać do urzędu marszałkowskiego do końca miesiąca następującego po upływie każdego półrocza.

Natomiast opłata za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza ma być ustalana na podstawie wielkości rocznej emisji, określonej w raporcie do KOBiZE. Opłaty za I półrocze mają być wnoszone do końca lipca, a za II półrocze trzeba będzie zapłacić do końca lutego (opłatę w wysokości należnej opłaty za cały rok kalendarzowy pomniejszonej o kwotę zapłaconą w lipcu poprzedniego roku).     

Zmiany mają wejść w życie z od 1 stycznia 2017 roku, z wyjątkiem propozycji powrotu do składania opłat środowiskowych w systemie półrocznym, która miałaby zostać wprowadzona od 1 stycznia 2019 r.

Rafał Kruk specjalista ds. ochrony środowiska i gospodarki odpadowej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39469 )
Array ( [docId] => 39469 )