Jeśli opłata środowiskowa nie przekroczy 800 zł, nie będziesz musiał składać sprawozdania

Data: 07-09-2016 r.

Od przyszłego roku przedsiębiorcy, u których wysokość opłaty za korzystanie ze środowiska nie przekracza 800 zł za rok, będą zwolnieni nie tylko z jej uiszczania (tak jak jest obecnie), ale również z obowiązku składania sprawozdania o jej wysokości – tak wynika z projektu przedstawionego przez Ministerstwo Rozwoju.

Ministerstwo Rozwoju uznało, że niektóre przepisy, w tym również przepisy dotyczące opłat za korzystanie ze środowiska oraz opłat za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza, ograniczają rozwój polskiej przedsiębiorczości i stanowią zbędne obciążenie biurokratyczne. Dlatego też powstał projekt zmian, który ma te utrudnienia zlikwidować.

Na ułatwienia mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy są zwolnieniu z obowiązku uiszczania opłaty za korzystanie ze środowiska, ponieważ nie przekracza 800 zł za rok. Do tej pory, nawet jeśli opłata nie przekraczała tego progu, i tak musieli złożyć sprawozdanie o jej wysokości. W uzasadnieniu do projektu ustawy podkreślono, że dane zbierane z tych sprawozdań służą tylko do oceny czy i w jakiej wysokości ma być wniesiona opłata, co jest zbędną biurokracją. Dlatego ta grupa przedsiębiorców ma być zwolniona z obowiązku składania sprawozdań o opłacie środowiskowej.

Ponadto zaproponowano powrót do półrocznego systemu uiszczania opłat za:

  • pobór wód,
  • wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,
  • składowanie odpadów.

Zmiany mają wejść w życie z od 1 stycznia 2017 roku, z wyjątkiem propozycji powrotu do składania opłat środowiskowych w systemie półrocznym, która miałaby zostać wprowadzona od 1 stycznia 2019 r.

Rafał Kruk specjalista ds. ochrony środowiska i gospodarki odpadowej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego - opłaty

pobierz

Trudne przypadki związane z ewidencją odpadów

pobierz

Przebieg kontroli WIOŚ w firmie – obowiązki inspektora i przedsiębiorcy

pobierz

End of waste, czyli utrata statusu odpadu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 39469 )
Array ( [docId] => 39469 )

Array ( [docId] => 39469 )