Transformacja ekologiczna - REPowerEU Plan Komisji Europejskiej

Data: 23-05-2022 r.

Komisja Europejska przygotowała plan, który ma pomóc przezwyciężyć kryzys klimatyczny. Dodatkowym jego zadaniem jest uniezależnienie się Unii Europejskiej od rosyjskich paliw kopalnych. 

REPowerEU Plan opiera się na kilku segmentach:
1) dywersyfikacja energii
2) oszczędność energii
3) przyspieszone wprowadzenie energii ze źródeł odnawialnych

ad. 1. Dywersyfikacja energii

Aby możliwe było ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza, trzeba przed 2030 r. zredukować emisję gazów cieplarnianych o 43%. To spore wyzwanie. Dlatego tak ważne jest przejście na zieloną energię. 

KE przewiduje zmianę w obszarze energetyki, ze względu na nowe możliwości wytwarzania energii. Zapowiada konieczność przygotowania się do zakupów wodoru i amoniaku jako towarów o coraz większym znaczeniu. Coraz większą rolę będą odgrywać technologie niskoemisyjne. KE przewiduje działania, które mają pobudzić rozwój zielonej transformacji energetycznej w tym rozwój odnawialnych źródeł energii.

ad. 2. Oszczędzanie energii

Pierwszym krokiem, który warto zastosować w obliczu kryzysu energetycznego jest oszczędzanie energii. To najprostsze działanie, które najszybciej doprowadzi do obniżenia rachunków. Jest ono związane z dobrowolnymi wyborami, której jednak mogą doprowadzić do zmian nawyków i przełoży się to na działania długoterminowe. Komisja opublikowała specjalny komunikat dotyczący oszczędzania energii, w którym daje wskazówki na temat zmian zachowań, mogących zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz i ropę naftową o 5%. Państwa członkowskie powinny rozpocząć kampanie informacyjne oraz wprowadzić środki fiskalne zachęcające do oszczędzania energii elektrycznej np. obniżoną stawkę VAT na energooszczędne systemu grzewcze. Dzięki temu łatwiej będzie podejmować wybory dotyczące oszczędności.  

Przewidziane są także działania związane efektywnością energetyczną, co ma dotyczyć m.in. audytów energetycznych, wprowadzeniami minimalnych norm charakterystyki energetycznej budynków i wzmocnienie wymagań energetycznych nowych budynków poprzez wymagania systemów grzewczych i wprowadzenie standardów zeroemisyjnych przed 2030 r., etc. 

Komisja przewiduje także wydać wytyczne dotyczące zakłóceń w dostawach, wraz z priorytetami dla konsumentów. Ma powstać skoordynowany unijny plan ograniczenia popytu. 

ad. 3. Odnawialne źródła energii

Istotnym elementem nowego planu jest zwiększenie zakresu wykorzystywania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w przemyśle, transporcie czy budownictwie. 

KE proponuje zwiększyć cel pozyskiwania takiej energii do 45% w 2030 r. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Komisji Europejskiej - ec.europa.eu

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41843 )
Array ( [docId] => 41843 )