Dzięki pomiarom na odległość odetchnie środowisko

Data: 17-05-2013 r.

Efektem wdrożenia inteligentnego opomiarowania obrotu energią ma być lepsze zarządzanie wytworzoną, dystrybuowaną i użytkowaną energią, ale też ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko.

Obowiązek rozwijania inteligentnych systemów pomiarowych (smart metering) i jednocześnie inteligentnych sieci energetycznych (intelligent grids) wynika wprost z unijnych dyrektyw: elektroenergetycznej i gazowej, przyjętych w 2009 roku. Obie regulacje nakładają na państwa członkowskie Unii obowiązek wdrożenia systemów inteligentnego opomiarowania do 2020 roku. Do tego czasu 80 proc. odbiorców energii elektrycznej i gazu ziemnego ma zostać wyposażonych w inteligentne liczniki. Wprowadzenie takich rozwiązań przewiduje też wcześniejsza dyrektywa w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych z 2006 roku.

 

Co ciekawe wymóg unijny nie jest tu bezwzględny, lecz warunkowy. Dyrektywy uzależniają wdrożenie inteligentnych systemów pomiarowych od dokonania ekonomicznej oceny długoterminowych kosztów inwestycji i korzyści dla rynku oraz indywidualnego konsumenta, a także od oceny tego, która forma inteligentnego pomiaru jest najbardziej uzasadniona ekonomicznie.

Zaoszczędzimy energię, zmniejszymy emisję CO2

–Smart metering umożliwia operatorom przesyłowym mierzenie jakości energii na obszarze sieci, ułatwia przewidywanie zapotrzebowania na energię, z dużą dokładnością czasową i geograficzną. Pozwala reagować na zmiany zapotrzebowania tam, gdzie w godzinach szczytu trzeba ograniczać jej pobór – tłumaczy Andrzej Janowski, principal konsultant Oracle Utilities Globar Business Unit.

Zdaniem Tomasza Kowalaka, dyrektora departamentu taryf w Urzędzie Regulacji Energetyki rozwój inteligentnych sieci energetycznych (ISE) to najtańszy sposób uniknięcia skutków deficytu mocy w systemie, a nawet zapaści całego systemu, do której może dojść już za parę lat, gdy popyt na energię przewyższy możliwą podaż.

Szansa na rozwój OZE

Fundamenty pod rozwój inteligentnych sieci w Polsce kładą regulatorzy rynku: Ministerstwo Gospodarki i Urząd Regulacji Energetyki. To ich zadaniem jest określenie zwrotuz inwestycji w sieci inteligentnei ustalenie reguł finansowania oraz realizowania tego rodzaju przedsięwzięć. Dopiero wykonanie szczegółowej analizy kosztów oraz korzyści z wdrożenia systemów inteligentnego opomiarowania da podstawę do uchwalenia regulacji i podjęcia decyzji o inwestycjach.

Ważnym dokumentem, który określa kierunki rozwoju polskiej energetyki jest rządowa Polityka energetyczna Polskido 2030 roku (z 2009 roku). Dał on początek pracom nad stworzeniemm wymaganego przez dyrektywy unijne, studium wykonalności inwestycji w smart metering i przygotowania rozwiązań prawnych, które pozwolą na sukcesywne wdrażanie inteligentnego opomiarowania.

Co udało się zrobić do tej pory? Regulatorzy przeprowadzili już wymagane analizy i przygotowali projekty regulacji prawnych. Są też dostępne pierwsze transze środków wspierających inwestycje –Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnił 340 mln zł na dofinansowanie projektów budowy pierwszych elementów inteligentnych sieci energetycznych.

Liczymy, że dzięki ISE zmniejszy się wpływ energetyki na środowisko i rozwinie się rynek energii. Umożliwią one wprowadzenie dynamicznych taryf, w których energia w szczycie zużycia będzie droższa, co z kolei obniży jej zużycie w takich momentach. ISE to również zmniejszenie prawdopodobieństwa przekroczenia rezerwy mocy i deficytu prowadzącego do wyłączeń, a także mniejsze nakłady na zwiększenie przepustowości sieci. Inteligentna sieć jest także niezbędna dla pełnego wykorzystania rozproszonych mocy z odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof Polak


Zobacz także:


Tagi: co2

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Sprawozdawczość w zakresie gospodarki odpadami

pobierz

Decyzje administracyjne w gospodarce odpadowej

pobierz

Trzy rodzaje audytów energetycznych – sprawdź, czym się różnią

pobierz

Mikroprzedsiębiorstwa - szanse na dotacje operacyjne

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24576 )
Array ( [docId] => 24576 )

Array ( [docId] => 24576 )