Na czym polega mechanizm wychwytywania i składowania CO2

Autor: Pączkowski Krzysztof
Data: 17-09-2012 r.

Mechanizm sekwestracji dwutlenku węgla, czyli jego wychwytywania ze szkodliwych gazów, a następnie obróbki technologicznej i składowania w miejscach bezpiecznych dla środowiska, ma na celu przede wszystkim zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Dzięki wdrożeniu tej technologii, możliwe będzie spełnienie coraz ostrzejszych kryteriów polityki klimatycznej w odniesieniu do ochrony środowiska.

Program sekwestracji dwutlenku węgla, tzw. CCS (ang. Carbon Capture and Storage) jest – jak na obecne warunki – dosyć skomplikowaną i jednocześnie kosztowną technologią, która może istotnie podrożyć nakłady na produkcję energii. Dotyczy to szczególnie wytwórców, którzy proces pozyskiwania nośników opierają w znacznym stopniu na spalaniu paliw kopalnych.

Jednak coraz ostrzejsze kryteria polityki proekologicznej państw Unii Europejskiej, ale także innych światowych producentów energii, wymuszą stosowanie nowych technologii, które – prawdopodobnie wraz z upowszechnieniem na rynku – staną się zdecydowanie bardziej dostępne, przez co ich cena i koszty również nie będą stanowiły większej bariery.

W przypadku technologii CCS sam proces obróbki dwutlenku węgla możemy podzielić na trzy etapy. Pierwszy to wyłapywanie dwutlenku węgla bezpośrednio ze spalin lub innych gazów zawierających szkodliwe dla środowiska substancje. Drugi etap polega na wydzieleniu CO2 np. w ramach procesu gazyfikacji (węgiel w reakcji z parą wodną ulega procesowi transformacji, w ramach którego powstaje wodór i dwutlenek węgla).

 

Ostatni etap to magazynowanie CO2, do którego wykorzystuje się różnego rodzaju zbiorniki, np. naturalną próżnię, która powstała w głębokich warstwach ziemi. Magazyny mogą być również zlokalizowane na dnie mórz i oceanów, a także w nieczynnych wyrobiskach, które stanowią pozostałość po wyeksploatowanych złożach surowców kopalnych np. ropy naftowej, gazu ziemnego lub głębokich warstw węgla.


Zobacz także:

Pączkowski Krzysztof

Tagi: CO2

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29751 )
Array ( [docId] => 29751 )