Wszyscy skorzystamy na pomiarach na odległość

Data: 20-06-2013 r.

Skutkiem poprawy efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju jest zmniejszanie szkodliwego wpływu na środowisko. Ale korzyści z budowy inteligentnej sieci, która już za kilka lat pozwoli na pomiary poboru prądu na odległość, wyraźnie odczujemy także w portfelach – oszczędności w skali kraju będą sięgać setek milionów złotych.

Warto pamiętać, że branża energetyczna sama zużywa blisko 30 proc. wyprodukowanej przez siebie energii. Potencjał poprawy efektywności energetycznej jest więc tam duży.

Zaawansowane rozwiązania IT pozwalają na lepszą efektywność wykorzystania zasobów produkcyjnych i dystrybucyjnych, co skutkuje obniżką strat technicznych oraz redukcją liczby awarii. Są przydatne na każdym etapie – od inwestycji, przez eksploatację, utrzymanie i remonty, aż po likwidację. Mogą to być rozwiązania wspierające zarządzanie majątkiem technicznym, przesyłaniem energii czy jej dystrybucją.

 

Green IT pozwala oszczędzać na prądzie

Zarówno funkcjonowanie gospodarki, jak i gospodarstw domowych, jak nigdy przedtem zależą dziś są od nieprzerwanych dostaw energii elektrycznej. Rosną zatem wymagania wobec jej dostawców. Sprostanie im zakłada modernizację infrastruktury sieciowej. Również regulatorzy: Komisja Europejska i Urząd Regulacji Energetyki, stawiają firmom energetycznym coraz większe wymagania, np. do 2020 r. firmy energetyczne mają obowiązek wyposażyć 80 proc. odbiorców w inteligentne mierniki zużycia energii.

Z kolei udziałowcy tych firm oczekują oczywiście, by zadośćuczynić wyzwaniom jak najmniejszym kosztem inwestycyjnym. Odbiorcy zaś liczą na stabilne ceny energii. Chcąc wywiązać się z postawionych zadań – firmy energetyczne wdrażają nowoczesne rozwiązania IT, które zwiększają m.in. mobilność i efektywność pracy personelu. Istotnymi ich elementami są wyspecjalizowane komputery mobilne, które dają ekipom serwisowym możliwość szybszego reagowania na wezwania i zwiększają liczbę wezwań, które mogą obsłużyć. Dzięki posługiwaniu się nimi można zmniejszyć koszty dojazdów czy podróży i ograniczyć drogą dokumentację papierową. Pozwalają one też na zdalne monitorowanie, serwisowanie i konserwowanie zasobów, które zazwyczaj znajdują się w różnych lokalizacjach.

Programy zarządzające oszczędnością energii

Obszarem szczególnie wymagającym wsparcia jest zarządzanie ryzykiem operacyjnym. Wdrożenie rozwiązania, które wspiera tę funkcję – ułatwia stworzenie kultury bezpieczeństwa, mechanizmów uczenia się na incydentach, obserwacji i analizy zachowań bezpiecznych. Wczesna identyfikacja ryzyka to warunek skutecznego eliminowania go. Dobre przygotowanie ekip technicznych do wykonywania ich zadań, to także obrona przed groźbą katastrofy ekologicznej.

Czy firma może być „eko” i dobrze zarabiać?

Od 2011 r. rozwijane są rozwiązania wykorzystujące technologię „in-memory”, która otwiera nowe możliwości przetwarzania ogromnej ilości danych i analizowania ich w czasie rzeczywistym. Stwarza ona firmom energetycznym nowe możliwości zarządzania, w tym realizacji programów poprawy efektywności energetycznej. Z kolei SMA (smart metering analytics), to rozwiązania pozwalające m.in. na analizę porównawczą milionów wyników pomiarowych z innymi danymi, pochodzącymi od klienta. Wynik analizy pokazuje czy klient (indywidualny odbiorca, ale i duże centrum handlowe) ma potencjał obniżenia zużycia energii.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego - opłaty

pobierz

Trudne przypadki związane z ewidencją odpadów

pobierz

Przebieg kontroli WIOŚ w firmie – obowiązki inspektora i przedsiębiorcy

pobierz

End of waste, czyli utrata statusu odpadu

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 24580 )
Array ( [docId] => 24580 )

Array ( [docId] => 24580 )