Ecolabel – wspólnotowe oznakowanie ekologiczne 

Data: 31-10-2013 r.

Coraz więcej konsumentów wybiera towary i usługi przyjazne środowisku, opatrzone „zielonym” ekoznakiem, wiedząc, że nie będą przez to droższe bądź słabszej jakości. Ecolabelling jest przejawem wzrastającego znaczenia ochrony środowiska i ekologii, efektem przykładania do nich coraz większej wagi przez opinię publiczną oraz narzędziem marketingowym i elementem strategii promocji dla firm.

Oznakowanie ekologiczne nie jest znakiem bezpieczeństwa produktów, lecz symbolem ich mniejszej szkodliwości na środowisko naturalne. Ecolabelling nie oznacza również, że produkt musi posiadać właściwości recyklingowe.

W Polsce ecolabelling dopiero zaczyna się rozwijać. Niemniej jednak polska organizacja zainteresowana zdobyciem klientów z innych państw członkowskich lub z USA musi być przygotowana na to, że tamtejszy konsument może wymagać produktu z certyfikowanym znakiem jakości środowiskowej. Ecolabelling jest korzystny dla przedsiębiorstw pragnących wyróżnić się na rynku lub oferujących mało znane produkty. Dzięki oznakowaniu ekologicznemu organizacje mogą zyskać nowy segment rynku, klientów zainteresowanych ekologią oraz stać się w wyższym stopniu konkurencyjne.

Oznaczenia dotyczące mniejszego negatywnego wpływu na środowisko przyznawane są przez niezależne organizacje certyfikujące w wielu państwach członkowskich UE. Nadawane są produktom spełniającym szczegółowe wymogi dotyczące każdej fazy życia produktu, jego części składowych, konstrukcji oraz właściwości. Wymagania odnoszą się także do tego, co dzieje się ze zużytym produktem.

Wymagania są stale dostosowywane do aktualnych potrzeb i postępu technologicznego. Z tego też względu oznakowania ekologiczne przyznawane są jedynie na czas określony. Do najbardziej rozpowszechnionych krajowych oznaczeń ekologicznych należą niemiecki znak jakości środowiskowej „błękitny anioł” oraz skandynawski „nordycki łabędź”, stosowany w Szwecji, Norwegii, Danii i Finlandii. Narodowe oznaczenia ekologiczne są przyznawane również produktom m.in. z Holandii, Francji, Hiszpanii, Austrii, Węgier, Czech, Chorwacji czy Polski, a spoza Unii Europejskiej towarom pochodzącym z USA, Kanady lub Japonii.

Polskim oznakowaniem wyróżniającym towary mniej szkodliwe dla środowiska jest Znak Ekologiczny EKO, przyznawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji SA. Oznaczenie ekologiczne EKO jest objęte dobrowolną procedurą certyfikacji, a zasady i kryteria jego przyznawania zostały ujednolicone z wymaganiami środowiskowymi, na których oparty jest program wspólnotowego oznakowania Ecolabel.

Podmioty gospodarcze zainteresowane dostarczaniem produktów wywierających minimalny wpływ na środowisko naturalne mogą jednocześnie ubiegać się o obydwa oznaczenia na preferencyjnych warunkach finansowych.

Bartłomiej Zamostny


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Pięć pytań o ewidencję w BDO – poznaj odpowiedzi!

pobierz

Odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych – jak je rozróżnić

pobierz

Nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów

pobierz

Obowiązujące zasady audytu środowiskowego

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 24559 )
Array ( [docId] => 24559 )