Bezpieczeństwo danych osobowych a opaski identyfikacyjne

Kategoria: Pacjent
Data: 31-05-2013 r.

Od początku roku pacjent przyjęty do szpitala powinien dostać opaskę identyfikacyjną, która zapewni mu bezpieczeństwo i pozwoli uniknąć ryzyka błędnego podania leków. Niektóre z placówek posługują się elektronicznymi kodami identyfikacyjnymi, jednak wiele szpitali stosuje nadal ręczne opisywanie, co może spowodować dostęp osób nieupoważnionych do danych pacjenta.

Od stycznia 2013 roku szpitale mają obowiązek zapewnienia pacjentom opasek identyfikacyjnych. Każdy szpital wypracował sobie inną procedurę opasek i stosuje inne zasady umieszczania danych na opaskach.

 

Powinny na nich znajdować się takie dane, jak imię i nazwisko oraz data urodzenia pacjenta. W przypadku noworodków imię i nazwisko matki, płeć i data oraz czas narodzin dziecka.

Najważniejsze jest, aby dane umieszczane na opaskach, były niemożliwe do zidentyfikowania przez osoby nieuprawnione. W szpitalach gdzie stosuje się ręczne opisywanie, podawany jest niezakodowany pesel oraz imię i nazwisko pacjenta.

W takim przypadku w formacie czytelnym dla pacjenta powinien znajdować się tylko unikalny identyfikator pacjenta, a pozostałe informacje powinny być zakodowane w formacie, który mogą odczytać tylko uprawnione osoby.

Bezpieczeństwo danych osobowych pacjenta

Najlepszym rozwiązaniem jest kodowanie informacji za pomocą kodu kreskowego lub kodu dwumiarowego, który ze względu na swą budowę zajmuje znacznie mniej miejsca niż kreskowy, co pozwala na jego umieszczenie na małych powierzchniach.

Tak zaszyfrowane informacje są odczytywane przy pomocy specjalnych czytników, co uniemożliwia dostęp do danych wrażliwych osobom nieupoważnionym. W przypadku identyfikacji pacjenta przy stanowisku rejestracyjnym wystarczy zwykły czytnik, w innych przypadkach lepiej zainwestować w terminal mobilny lub tablet wyposażony w głowicę skanującą.

Dane zawarte w kodzie kreskowym zostaną odczytane przez skaner, przeniesione do aplikacji i tam nastąpi rozpoznanie pacjenta oraz uzyskanie dostępu do jego danych medycznych zarejestrowanych w bazie.

Wady i zalety opasek identyfikacyjnych

Zaletą opasek identyfikacyjnych jest możliwość zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom placówek medycznych. Opaski zapewniają lepszą identyfikację pacjentów, zapobiegają pomyłkom. Dodatkowo zmniejszają ryzyko ewentualnych konsekwencji związanych z błędnym podaniem leków. Opaska zapewnia wiedzę o historii leczenia pacjenta oraz wykonanych badaniach, zabiegach i operacjach.

Wadą takiego rozwiązania jest poświęcanie dodatkowego czasu na wydrukowanie opaski i uzupełnianie danych o pacjencie. Często też opaski sprawiają dyskomfort pacjentom.

Czasem zdarzają się pomyłki w oznakowaniu pacjentów – zamienienie opaski między pacjentami, błędnie wydrukowana opaska.

Systemy identyfikacji pacjentów są nadal w fazie rozwojowej. Niektóre szpitale mają pełne systemy obsługi, ale nadal wiele placówek opiera się na ręcznym opisywaniu opasek. Wynika to z braku funduszy koniecznych do zrealizowania takiej inwestycji.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29792 )
Array ( [docId] => 29792 )