Każda odpowiedzialność odszkodowawcza będzie badana przez sąd

Kategoria: Zarządzanie
Data: 30-06-2013 r.

Placówka zabezpieczy się przed ponoszeniem odpowiedzialności za wadliwie działający sprzęt medyczny, jeżeli powierzy sprzęt odpowiedniej firmie serwisowej. W przeciwnym razie, w wyniku wyrządzonej szkody sprzętu medycznego, placówka będzie musiała wyjść na drogę postępowania sądowego, aby uwolnić się od odpowiedzialności.

Podmiot leczniczy ponosi odpowiedzialność za wyrządzone szkody sprzętu medycznego wynikłe z braku zapewnienia pełnej sprawności urządzeń wykorzystywanych w procesie leczenia. Jeśli nie zapewniono pełnej sprawności urządzeń medycznych, odpowiedzialność będzie zazwyczaj skutkiem zaniechania, chyba że pracownicy podmiotu leczniczego świadomie lub w wyniku niedbalstwa wykonywali badania lub inne zabiegi na nieprawnym sprzęcie.

 

Podmiot leczniczy jest zobowiązany do zachowania szczególnej staranności ze względu na profesjonalny zakres prowadzonej działalności, nie tylko w związku z udzielaniem świadczeń przez lekarzy o określonej specjalizacji. Musi także zapewnić warunki bezpieczeństwa i higieny w czasie pobytu w placówce.

Odpowiedzialność placówki medycznej za wyrządzenie szkody pacjentowi w wyniku braku pełnej sprawności urządzenia może zostać wyłączona lub ograniczona, gdy:

  • powierzy w umowie serwisowej profesjonalnemu przedsiębiorstwu zapewnienie pełnej sprawności urządzenia z określeniem stosownych klauzul umownych,
  • wskaże, iż to producent ponosi tzw. odpowiedzialność za produkt niebezpieczny

W związku z tym, jeśli nie ma możliwości obciążenia podmiotu leczniczego, szpital może uwolnić się od odpowiedzialności. Jednak okoliczności zdarzenia zawsze będą badane przez sąd.

Jeśli poszkodowany wystąpił na drogę postępowania sądowego, podmiot leczniczy powinien dążyć - jeśli nie do uwolnienia się z odpowiedzialności - to do odpowiedzialności solidarnej z innymi podmiotami. Chodzi np. o producenta, serwisanta lub zakład energetyczny w przypadku szczególnego rodzaju zmian napięcia w sieci, które spowodowały uszkodzenie urządzenia podczas zabiegu.

Odpowiedzialność odszkodowawcza podmiotu leczniczego, kwestie zawinienia, bezpośredniego związku przyczynowego, wielkości szkody, zachowania poszkodowanego, działań podległych pracowników, muszą być ocenianie indywidualnie na podstawie zaistniałego stanu faktycznego.

W kwestii odpowiedzialności odszkodowawczej istotne znaczenie ma także dobór odpowiednich pełnomocników oraz zapewnienie właściwego obiegu dokumentacji i informacji po powstałej szkodzie i przedstawionych roszczeniach.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29819 )
Array ( [docId] => 29819 )