Od 1 listopada zmiany w pakiecie onkologicznym

Kategoria: Zarządzanie
Data: 30-10-2015 r.

Od 1 listopada lekarz nie będzie musiał wystawiać karty diagnostyki i leczenia onkologicznego w momencie podjęcia decyzji o jej założeniu. Będzie miał na to trzy dni od tego czasu.

Zmieni się także skład konsylium wymagany w przypadku leczenia pacjentów z nowotworami układu krwiotwórczego lub układu chłonnego u dzieci lub dorosłych na podstawie pakietu onkologicznego, m.in.:

  • zrezygnowano z obligatoryjnego udziału lekarza specjalisty w dziedzinie radioterapii lub radioterapii onkologicznej albo medycyny nuklearnej (w przypadku nowotworów leczonych z wykorzystaniem medycyny nuklearnej oraz rentgenodiagnostyki lub radiologii, lub radiodiagnostyki, lub radiologii i diagnostyki obrazowej);
  • jednocześnie zobowiązano świadczeniodawców do zapewnienia co najmniej 2 lekarzy specjalistów w dziedzinach onkologii i hematologii dziecięcej w przypadku leczenia dzieci albo hematologii lub onkologii klinicznej, lub jednego specjalisty hematologii i jednego specjalisty onkologii klinicznej – w przypadku leczenia dorosłych.

W przypadku gdyby zdiagnozowanie pacjenta było możliwe wyłącznie w wyniku zabiegu diagnostyczno-leczniczego, określono maksymalny 28-dniowy termin (liczony od dnia umieszczenia pacjenta na liście oczekujących na udzielenie świadczenia) na przeprowadzenie tego zabiegu oraz ustalenie planu leczenia przez konsylium.

Kolejne zmiany wprowadza nowelizacja rozporządzenia w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych.

Zgodnie z nią od 1 grudnia trzeba zgłaszać dodatkowe dane dotyczące leczenia na podstawie pakietu onkologicznego do NFZ za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji. Przykładowo, jeśli nowotwór złośliwy został potwierdzony badaniem diagnostyczno-leczniczniczym, lekarz będzie miał obowiązek zarejestrować i przekazać dane dotyczące daty wykonania takiego zabiegu, daty wpisu na listę oczekujących na ten zabieg, daty decyzji o założeniu karty onkologicznej, informacji o ocenie wyniku diagnostyki wstępnej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Ochrona danych osobowych w gabinecie lekarskim – przygotuj się do dużych zmian

pobierz

Elektroniczna dokumentacja medyczna

pobierz

Jak zarządzać ryzykiem w ujęciu ISO 9001:2015

pobierz

Jak przygotować raport o sytuacji ekonomiczno-finansowej SPZOZ Nowy obowiązek dla kierownika

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38160 )
Array ( [docId] => 38160 )