Dzienny czas pracy przedszkola, w tym czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, nie krótszy niż 5 godzin dziennie, ustala organ prowadzący na wniosek dyrektora i rady przedszkola Ustalając czas pracy placówki, należy wziąć pod uwagę potrzeby rodziców oraz lokalnego środowiska.
Dyrektor nie może skrócić pobytu w przedszkolu agresywnego dziecka
Dyrektor przedszkola nie ma prawa ograniczać czasu przebywania dziecka w przedszkolu tylko do zajęć przeznaczonych na realizację podstawy programowej, nawet wtedy, kiedy sprawia ono poważne problemy wychowawcze. To rodzice decydują, kiedy odbiorą dziecko z placówki.
O tym, czy dziecko będzie uczęszczało do przedszkola i w jakim czasie będzie w nim przebywać, decydują jego rodzice. Wnioskując o przyjęcie dziecka do placówki deklarują, czy będzie przebywało w przedszkolu tylko w czasie przeznaczonym na realizację podstawy programowej (do godziny 13), czy dłużej. W czasie nie krótszym niż 5 godzin przedszkole publiczne zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę. Po tym czasie rodzie wnoszą opłaty.
Wymuszanie na rodzicach, by z powodu agresywnego zachowania dziecka w przedszkolu skrócili czas jego pobytu do 5 godzin dziennie, jest ograniczaniem dostępu wychowanka do całej oferty zajęć prowadzonych przez przedszkole i dezorganizacją życia rodziny. Wyłączanie dziecka z popołudniowych aktywności ogranicza możliwości jego rozwoju i stwarza problemy z zapewnieniem mu odpowiedniej opieki po części dnia przeznaczonej na realizację podstawy programowej. Rodzice nie mają obowiązku odbierać dziecka z przedszkola wcześniej, niż zadeklarowali.
Ze statutu przedszkola powinno wynikać, w jaki sposób nauczyciele mają współdziałać z rodzicami w sprawach wychowania dziecka, jakiej pomocy psychologiczno-pedagogicznej może udzielić wychowankowi i rodzicom przedszkole, kto i w jakim zakresie może udzielić tej pomocy poza placówką.
W przedszkolach niepublicznych dyrektor również nie powinien ograniczyć czasu przebywania dziecka w przedszkolu z powodu problemów wychowawczych. Jeśli jednak w statucie niepublicznego przedszkola przewidziano przypadki upoważniające dyrektora do skracania czasu przebywania dziecka w przedszkolu, to takie rozwiązanie jest możliwe.
-
art. 6, art. 84 ust. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
-
§ 2 ust. 1, § 9 ust. 1 i 2, § 15 załącznika nr 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz.U. z 2001 r. nr 61, poz. 624 ze zm.).
Zobacz także:
