Dyrektor szkoły uzyskawszy niepotwierdzoną przez rodziców informację o zagrażającym bezpieczeństwu społeczności szkolnej stanie zdrowia ucznia, powinien możliwie szybko ustalić stan faktyczny i podjąć działania zmierzające do zagwarantowania bezpiecznych warunków pracy i nauki dla nauczycieli i uczniów. Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy wpisuje się w obowiązki dyrektora szkoły i jest kontrolowane w ramach nadzoru pedagogicznego (art. 33 ust. 2 pkt 7 i art. 39 ust. 5a ustawa o systemie oświaty). Nie może być to jednak zlecenie przeprowadzenie badania, na które zgody nie wyrażają opiekunowie ucznia.
Dyrektor szkoły nie może zlecić badania ucznia bez zgody rodziców
Dyrektor szkoły ma obowiązek zapewnienia uczniom i nauczycielom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Nie uprawnia go to jednak do poddawania uczniów zabiegom leczniczym, nawet jeżeli miałoby być to działanie gwarantujące bezpieczeństwo dla uczniów i nauczycieli.
Dyrektor szkoły nie może poddać ucznia badaniom
Ustawa o systemie oświaty i Karta Nauczyciela nie precyzują, jakie czynności może i powinien podejmować dyrektor szkoły w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla nauczycieli i uczniów. W przypadku podejrzenia złego stanu zdrowia ucznia dyrektor szkoły powinien niezwłocznie poinformować o tym rodziców lub opiekunów, sam jednak nie może zdecydować o przeprowadzeniu badań lekarskich. Zgodnie z regulacjami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, tylko osoby sprawujące władzę rodzicielską nad uczniem oraz sam uczeń mogą wyrazić zgodę na udzielenie osobie niepełnoletniej określonych świadczeń medycznych (art. 32 ust. 1, ust. 2 i ust. 5 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty).
Dyrektor szkoły nie może zmusić lekarza do przeprowadzenia badania
Za przeprowadzenie zabiegu leczniczego, do którego zaliczają się także badania, bez zgody rodziców, a w przypadku osób, które ukończyły 16 lat, również bez zgody ucznia, lekarz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności zawodowej, karnej i cywilnej. W związku z tym, lekarz nie podejmie się przeprowadzenia takiego zabiegu bez oświadczenia woli opiekunów, nawet jeżeli dyrektor szkoły będzie tłumaczył zasadność przeprowadzenia badania obowiązkiem zapewnienia bezpieczeństwa dla uczniów i dla nauczycieli. Ustawa o systemie oświaty nie daje dyrektorowi takich uprawnień. Za przeprowadzenie badania odpowiedzialność poniósłby lekarz, a nie dyrektor szkoły (art. 192 Kodeks karny).
- art. 32 ust. 1, ust. 2 i ust. 5, art. 39 ust. 5a ustawy z 7 grudnia 1996 o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jedn. 2011 r. nr. 277 poz. 1634),
- art. 33 ust. 2 pkt 7 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. 2004 r. nr 256 poz. 2572),
- art. 192 ustawy z 6 czerwca 1997 – kodeks karny (Dz.U. 1997 r. nr. 88 poz. 553 ze zm.).
Zobacz także:
