Dziecko z astmą w przedszkolu - współpraca z rodzicami w czasie rekrutacji

Data: 10-02-2015 r.

Astma jest jedną z najczęściej występujących chorób układu oddechowego, także u dzieci. Szacuje się, że nawet 10% z nich może chorować na astmę oskrzelową, co oznacza, że w każdej grupie przedszkolnej może znaleźć się 2–3 dzieci z tym schorzeniem.

Specjaliści dostrzegają w ostatnich latach wyraźny wzrost zachorowań na choroby o podłożu alergicznym, wśród nich na astmę. Wśród czynników determinujących wystąpienie tego schorzenia najczęściej wymienia się:

 
  • alergie: pokarmowe, wziewne, uczulenie na kontakt z alergenami takim jak – roztocza kurzu domowego, pleśnie, pyłki, sierść zwierząt, pierze, niektóre substancje i środki chemiczne,

  • częste infekcje dróg oddechowych (wirusowe, bakteryjne).

Specyfika choroby powoduje, że w jej przebiegu mogą wystąpić u dziecka poważne trudności w oddychaniu, dlatego pracownicy przedszkola powinni wiedzieć o schorzeniu wychowanka i być przygotowani na właściwą reakcję w przypadku nasilenia objawów. Przedszkole powinno również tak przygotować się na przyjęcie dziecka z astmą, by wyeliminować ewentualne czynniki ryzyka i możliwość narażenia dziecka na kontakt z alergenami.

W wielu placówkach organizowane są spotkania informacyjne i adaptacyjne. To dobra okazja do podkreślenia wagi rzetelnej wiedzy o dziecku przekazanej nauczycielom. W przedszkolach stosowane są również ankiety adaptacyjne, druki zgłoszenia, pozwalające na zebranie dodatkowych informacji o dziecku, w tym o stanie jego zdrowia jeszcze przed przyjęciem do placówki.

Dyrektor i kadra przedszkola może wówczas dobrze przygotować się, by zapewnić dziecku odpowiednie warunki pobytu w palcówce. W tym zakresie należy uwzględnić przede wszystkim:

  • wiedzę na temat choroby (istota choroby, jej dotychczasowy przebieg, rokowania);

  • objawy choroby, czynniki mogące zaostrzyć objawy choroby (potencjalne alergeny);

  • czy dziecko przyjmuje leki, jaki wpływ mają na jego funkcjonowanie (działanie nasenne, pobudzenie, rozdrażnienie);

  • sposoby postępowania w przypadku napadu astmy;

  • zasady kontaktu z rodzicami (bieżącego i w nagłych sytuacjach).

Nie zawsze jest tak, że przedszkole może przygotować się na przyjęcie dziecka z astmą. Choroba może się bowiem ujawnić w każdym czasie, nie zawsze też uda się ją szybko zdiagnozować. Dlatego podstawą pracy przedszkola powinna być stała współpraca z rodzicami.

Marzenna Czarnocka, dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36533 )
Array ( [docId] => 36533 )