Lekarz medycyny pracy może skierować nauczyciela na badania psychiatryczne

Data: 15-04-2015 r.

Gdy dyrektor zauważy niepokojące zachowania nauczyciela, które w jego ocenia zagrażają dobru dziecka powinien skierować takiego pracownika na badania kontrolne. Przy czym dyrektor zawsze kieruje na badania do lekarza medycyny pracy i nie może z pominięciem tego lekarza wysłać nauczyciela od razu do specjalisty z zakresu psychiatrii.

Wielu dyrektorów zastanawia się, czy zła współpraca z nauczycielem zarówno w odniesieniu do dyrektora przedszkola, jak i pracowników oraz rodziców, jego niewłaściwe zachowanie itp. uzasadniają skierowanie nauczyciela na badania psychiatryczne i rozwiązanie stosunku pracy z powodu niezdolności do pracy w placówce oświatowej. By jednak do tego doprowadzić, konieczne jest orzeczenie wydane przez lekarza przeprowadzającego badanie kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy. Pierwszym krokiem ze strony dyrektora powinna być jednak rozmowa z nauczycielem i próba jego zdyscyplinowania. Gdy jednak jego zachowanie i stosunek do otoczenia nie ulegnie poprawie, można rozważyć skierowanie go na badania kontrolne.

Warto przypomnieć, że dyrektor niezależnie od zaleceń lekarza z ostatnich badań kontrolnych nauczyciela może skierować go na ponowne badania w każdym czasie. Dyrektor zawsze kieruje na badania do lekarza medycyny pracy. Może jednak w skierowaniu wskazać na niepokojące zachowanie pracownika, które w jego cenie może zagrażać dobru dzieci lub pozostałych pracowników przedszkola – będzie to sygnał dla lekarza medycyny pracy, że należy skonsultować sprawę ze specjalistą.

Jeżeli nauczyciel przynajmniej dwukrotnie nie zgłosi się na badanie, na które został skierowany, to w takiej sytuacji jego stosunek pracy także ulega rozwiązaniu bez wypowiedzenia z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzymał o tym informację o kolejnym niezgłoszeniu się na badania.

Michał Kowalski, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36928 )
Array ( [docId] => 36928 )