Naczelna Rada Lekarska postuluje wprowadzenie obowiązku przedstawienia w przedszkolu zaświadczania o szczepieniu

Autor: Marta Wysocka
Data: 10-07-2017 r.

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do ministra zdrowia o podjęcie prac legislacyjnych, które doprowadzą do powstania ustawowego obowiązku  przedstawiania zaświadczeń potwierdzających wykonanie u dziecka szczepień obowiązkowych przed przyjęciem do żłobka, przedszkola lub szkoły.

W liście otwartym do ministra zdrowia NRL zapewnia, że wprowadzenie ustawowego obowiązku przedstawienia zaświadczania potwierdzającego wykonanie u dziecka szczepień obowiązkowych przed przyjęciem do żłobka, przedszkola lub szkoły jest uzasadnione interesem publicznym – potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków.

Obowiązek taki chroniłby zdrowie dzieci, które zostały poddane szczepieniom obowiązkowym, ograniczając ich kontakt z osobami niezaszczepionymi, a także stanowiłby dodatkowy bodziec do poddania szczepieniom dzieci dotychczas niezaszczepionych.

Zgodnie z przepisami, rodzice, którzy nie zaszczepią dziecka w terminie, otrzymują upomnienie z wezwaniem do zaszczepienia dziecka w ciągu 7 dni. Jeśli nie reagują, nakładana jest grzywna w maksymalnej wysokości 10 tys. zł. Taka metoda skłaniania do zaszczepienia dziecka nie jest jednak skuteczna – każdego roku coraz większa liczba rodziców odmawia poddania dzieci szczepieniom. Jednocześnie – zdaniem NRL – w ostatnich latach wyraźnie rośnie zachorowań na choroby zakaźne.

Odmowa przyjęcia do publicznego żłobka, przedszkola lub szkoły dziecka, którego rodzice nie przedstawią zaświadczenia o wykonaniu szczepień obowiązkowych sprawi, że dyrektorzy tych placówek będą mogli odmówić przyjęcia dzieci nieszczepionych.

Opracowanie: Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40538 )
Array ( [docId] => 40538 )