Nikotyna w e-papierosie silnie uzależnia 

Data: 11-06-2013 r.

E-papieros reklamowany jest jako nowoczesny, łączący bezpieczeństwo użytkowania z przyjemnością. Tymczasem wdychana przez niego substancja to czysta nikotyna z dodatkiem substancji smakowych oraz zapachowych. Nikotyna zaś jest substancją wysoko toksyczną. Im młodszy i mniej dojrzały organizm, tym zmiany przez nią dokonane są poważniejsze.

Nawet po kilkunastu dniach systematycznego przyjmowania nikotyny (także w e-papierosie) może dojść do wbudowania toksycznej substancji w strukturę komórki organizmu. Efektem takiego stanu rzeczy jest trudność obycia się bez stałego jej dostarczania. Próba zaprzestania zażywania nikotyny, prowadzi do wystąpienia tak zwanego zespołu abstynencyjnego. Jego objawem jest szereg dolegliwości fizycznych, należą do nich:

 
  • bóle różnego pochodzenia,
  • biegunki,
  • uczucie zimna,
  • wymioty,
  • drżenie mięśni,
  • bezsenność.

Jeszcze bardziej niebezpieczne dla nastolatka jest uzależnienie psychiczne, czyli silna potrzeba przyjęcia środka po to, aby przeżyć przyjemne doznanie lub zapobiec przykremu odczuciu. Przeważnie towarzyszą mu wyuczone czynności, których trudno się wyzbyć.

W przypadku palenia jest to rytuał związany z trzymaniem papierosa oraz zaciąganiem się nim. Uzależnienie to charakteryzuje wzrost tolerancji organizmu na działanie danego środka, osłabienie woli osoby ją przyjmującej, a także natręctwa myślowe. Papieros czy e-papieros nie tylko wciąga, dając bezpośrednio uczucie przyjemności, ale jednocześnie sprawia, że ceremoniał związany z paleniem staje się nawykiem.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29868 )
Array ( [docId] => 29868 )