Zdarza się, że dzieci lub młodzież szkolna korzystają np. z boiska szkolnego, placu zabaw lub innych urządzeń znajdujących się na terenie szkoły, albo dostały się na jej teren w sposób nielegalny, np. przez nienaprawione ogrodzenie. Jeśli na terenie należącym do szkoły w czasie wolnym od zajęć szkolnych dojdzie do wypadku, szkoła nie będzie za takie zdarzenie ponosiła odpowiedzialności.
Odpowiedzialność za wypadki na terenie szkoły podczas wakacji
Do wypadków dochodzi również wtedy, gdy ani w szkole, ani na jej terenie nie odbywają się zorganizowane zajęcia. Jeśli więc na terenie należącym do szkoły dojdzie do wypadku w wyniku zaniedbań lub uchybień, pełną odpowiedzialność za zaistniały wypadek poniesie szkoła. Ale czy zawsze?
Odpowiedzialność szkoły
Wszelkie urządzenia na terenie szkoły muszą być zabezpieczone
Odpowiedzialność na szkole spoczywa jednak w momencie, gdy jej teren lub urządzenia należące do placówki, są nienależycie zabezpieczone i mogą spowodować uszkodzenia na zdrowiu lub życiu. Jeśli do wypadku dojdzie na skutek korzystania z uszkodzonego sprzętu szkolnego, a które to uszkodzenie powinno być usunięte, odpowiedzialność może ponieść placówka.
Przykład: Na terenie należącym do szkoły leżał uszkodzony kabel elektryczny. Dzieci po przejściu przez ogrodzenia grały w piłkę. Niestety jeden z graczy został porażony prądem. Kto w tej sytuacji ponosi odpowiedzialność?
W zaistniałej sytuacji, to szkoła będzie podlegała odpowiedzialności, ponieważ do obowiązków dyrektora należało zlecenie odpowiednich napraw i prac konserwacyjnych. W takim przypadku bez znaczenia pozostaje fakt, że osoby, które uległy wypadkowi przebywały na terenie należącym do szkoły bez zezwolenia.
- Rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 69 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: oświata, bezpieczeństwo i opieka
