Podstawowe zadania pielęgniarki szkolnej

Data: 28-01-2014 r.

Jedyną osobą w szkole uprawnioną do udzielania pomocy uczniowi, który źle się poczuł lub doznał urazu, jest pielęgniarka szkolna. Ponadto to w kompetencjach pielęgniarki leży rozpoznawanie problemów zdrowotnych lub zaniedbywania w domu.

Pielęgniarka szkolna może pełnić bardzo ważną rolę w edukacji zdrowotnej uczniów. Ma szansę zapobiec wielu problemom zdrowotnym. Niejednokrotnie jest jedyną osobą badającą dziecko, nie mające żadnych dolegliwości. Może rozpoznać niepokojące symptomy, których nie zauważą rodzice nie będący fachowcami. Pielęgniarka ma także możliwości zauważenia niepokojących sygnałów mogących świadczyć o tym, że dziecko jest np. ofiarą przemocy domowej.

Rozpoznawanie problemów zdrowotnych uczniów

 

Badania wykazują, że w pełni zdrowych jest tylko kilka procent dzieci w wieku szkolnym, a zdecydowana większość ma różnego rodzaju problemy zdrowotne: od drobnych po bardzo poważne. Główną przyczynę takiego stanu rzeczy jest brak badań kontrolnych i profilaktyki. Dzieci są zbyt rzadko badane, choroby wykrywane są zbyt późno, co zmniejsza szansę na wyleczenie.

Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej

Podczas pobytu uczniów w szkole dochodzi do wielu sytuacji, w których potrzebna jest pomoc przedmedyczna, stwierdzenie stanu dziecka, podjęcie decyzji o dalszym postępowaniu wobec ucznia zgłaszającego problem zdrowotny czy chociażby podanie odpowiedniego lekarstwa. Wypadek dziecka, uraz, omdlenie, zasłabnięcie pod nieobecność pielęgniarki – to problem dla dyrektora szkoły.

Nawet jeśli są w szkole nauczyciele, którzy mają uprawnienia do udzielania pierwszej pomocy, to nie mają prawa pełnić dyżurów w zastępstwie pielęgniarki i nie zawsze będą dostępni w czasie i miejscu, w którym zdarzy się wypadek.

Małgorzata Celuch, nauczycielka, wicedyrektorka


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33369 )
Array ( [docId] => 33369 )