Publikowanie zdjęć dzieci na stronie WWW - potrzebna zgoda rodziców

Data: 10-12-2014 r.

Na stronie WWW przedszkola powinny znaleźć się podstawowe informacje o placówce, jej ofercie, a także ogłoszenia i fotograficzne relacje z zajęć. Przed publikowaniem zdjęć przedszkolaków rodzice powinni najpierw wyrazić zgodę na zamieszczenie wizerunku ich dzieci na stronie.

Zanim na stronie WWW zostaną opublikowane zdjęcia z życia przedszkola, warto zawsze się upewnić, że prawni opiekunowie dzieci nie mając nic przeciwko. Zgoda taka może być udzielona w dowolnej formie.

Z doświadczenia wiadomo jednak, że lepiej ją mieć na piśmie. Dobrze jest w tym celu przygotować specjalny dokument. Rodzice mogą jednak w każdym momencie taką zgodę cofnąć. Należy wtedy usnąć ze strony niechciane fotografie.

Istnieje możliwość publikowania zdjęć, na których znajdują się wizerunki osób bez potrzeby pytania ich o zgodę. Nie wymaga zezwolenia rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, społecznych i zawodowych. Nie wymaga także zezwolenia rozpowszechnianie wizerunku osoby, jeżeli jest ona jedynie szczegółem całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

W praktyce oznacza to, że np. na przedszkolnej stronie internetowej możemy umieszczać zdjęcia z wycieczek czy uroczystości przedszkolnych i to zarówno te, na których pojawią się nauczyciele, dzieci, jak i te przedstawiające gości pełniących funkcje publiczne.

Aby jednak nie doszło do nadinterpretacji przepisów należy trzymać się następujących zasad:

  • pojedyncza osoba nie może być głównym tematem zdjęcia,
  • pozowanie osób do zdjęcia oznacza, że są one głównym tematem fotografii,
  • przedstawianie czyjegoś wizerunku jako części całości nie może naruszać prawa do prywatności oraz dóbr osobistych danej osoby (np. ośmieszać),
  • zdjęcia z wizerunkiem osób nie mogą służyć do reklamy (w tym reklamy przedszkola).

Przedszkola niepubliczne, tak samo jak publiczne, muszą mieć pisemną zgodę rodziców na publikowanie zdjęć dzieci w Internecie.

Dorota Janczak, nauczyciel konsultant OEIIZK w Warszawie

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36179 )
Array ( [docId] => 36179 )