Rzecznicy zwracają uwagę, że w sprawach sądowych, w których rozstrzygane są kwestie rodzinne często dochodzi do zasadniczego i głębokiego konfliktu pomiędzy rodzicami.
Rzecznicy postulują o zwiększenie reprezentacji dziecka w postępowaniu opiekuńczym
Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich uważają, że w postępowaniach opiekuńczych nie funkcjonuje żaden mechanizm reprezentacji interesów dziecka. Rzecznicy apelują do Ministra Sprawiedliwości o otoczenie dziecka prawną opieką kuratora „kolizyjnego” i profesjonalnego pełnomocnika.
Konflikt rodziców negatywnie wpływa na dobro dziecka
Dotyczy to w szczególności ustalania sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania dziecka czy kontaktów dziecka z rodzicem. W sytuacji sporu rodzice zajmują skrajne stanowiska procesowe i prezentują wykluczające się koncepcje na sytuację wychowawczą dziecka. Z tego powodu, zdaniem rzeczników, interes dziecka nie jest w postępowaniach tych właściwie reprezentowany.
Powyższe sprawia, dziecko nie jest reprezentowane przez kuratora, który w innego rodzaju postępowaniach wspomaga sąd w określeniu tego, co jest najlepsze dla dobra dziecka. Oprócz tego wykluczona jest także procesowa reprezentacja dziecka przez profesjonalnego pełnomocnika, który działałby zgodnie ze wskazaniami i życzeniami dziecka.
Konieczne jest zwiększenie reprezentacji dziecka
Rzecznicy zwrócili się do Ministra Sprawiedliwości o zwiększenie reprezentacji dziecka w postępowaniu opiekuńczym poprzez:
- rozszerzenie katalogu spraw, w których działa kurator „kolizyjny” na
- sprawy dotyczące: pozbawienia, ograniczenia lub zawieszenia władzy rodzicielskiej,
- sprawy dotyczące kontaktów (przynajmniej do spraw, w których zdaniem sądu zaistniało realne zagrożenie dobra dziecka przez działania, zwłaszcza procesowe, rodzica),
- zapewnienie właściwych kwalifikacji kuratora „kolizyjnego”, zgodnie ze wskazaniem zawartym w sygnalizacji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sygn. S 2/14,
- zapewnienie, aby dziecko w postępowaniu opiekuńczym mogło korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który działałby zgodnie ze wskazaniami i życzeniami dziecka.
Wymienione instrumenty procesowe mają wpłynąć na podwyższenie ochrony prawnej dzieci w ramach postępowania sądowego, co byłoby zgodne z zasadami przewidzianymi przez:
- Konstytucję RP,
- Konwencję o prawach dziecka,
- zalecenia organów Rady Europy,
- inne akty prawa międzynarodowego.
Źródło: strona internetowa Rzecznika Praw Dziecka
Zobacz także:
Tagi: oświata, bezpieczeństwo i opieka
