Dyrektor szkoły zadba o sześciolatki - MEN uspokaja rodziców

Data: 27-04-2013 r.

Mimo licznych protestów MEN nie wycofuje się z wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków od września 2014 roku. Dyrektor szkoły będzie mógł tworzyć klasy liczące nie więcej niż 25 uczniów, a dzieci będą dobierane do nich według wieku.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie wycofa się z obniżenia wieku szkolnego od 2014 roku – pierwszego września w szkolnych ławkach zasiądą sześciolatki. Jednak ze względu na obawy rodziców oraz z troski o komfort uczniów, MEN podjął decyzje dotyczące rozwiązań, jakie będzie musiał zastosować każdy dyrektor szkoły tworzącej oddziały dla pierwszoklasistów.

Dyrektor szkoły utworzy klasy 25 osobowe

 

Tworząc oddziały klas pierwszych dyrektor szkoły będzie musiał stosować się do obowiązku ograniczenia ich liczebności do 25 uczniów. Ma to zapewnić bezpieczeństwo i komfort dzieciom, a także stanowić ułatwienie dla nauczycieli pracujących z sześciolatkami. Liczebność klasy nie zmieni się w kolejnych latach – od września 2015 dyrektor szkoły będzie przestrzegał tego obowiązku również odniesieniu do klas drugich, a od 2016 – do klas trzecich.

Nowości oświatowe nie zróżnicują wieku uczniów w klasie

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce również, aby wiek dzieci uczących się w jednej klasie nie był mocno zróżnicowany, dlatego dyrektor szkoły tworzący więcej niż jeden oddział klasy pierwszej będzie dobierał uczniów pod względem wieku. Dzięki temu wprowadzane nowości oświatowe nie spowodują dużego zróżnicowania wieku uczniów w klasie.

Zastosowanie tego rozwiązania nie będzie jednak możliwe w małych szkołach, gdzie tworzony będzie tylko jeden oddział klasy pierwszej. W tych szkołach wyzwaniem dla nauczycieli będzie takie prowadzenie zajęć, aby różnica wieku nie wpływała na komfort uczniów.

We wrześniu 2013 roku naukę w pierwszej klasie rozpoczną te sześciolatki, których rodzice samodzielnie podjęli taką decyzję.

Źródło: Komunikat MEN

Marta Wysocka, specjalista w zakresie prawa oświatowego


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29993 )
Array ( [docId] => 29993 )