Przedstawiony przez MEN dokument zawiera regulacje prawne określające warunki i sposób przeprowadzania obowiązkowego egzaminu w ósmej klasie szkoły podstawowej. Projekt rozporządzenia w sprawie egzaminu ósmoklasisty przewiduje, że pierwszy egzamin ma być przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019.
Egzamin ośmioklasisty
Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia w sprawie egzaminu ósmoklasisty. Projekt rozporządzenie został przekazany do konsultacji. Kiedy będzie termin pierwszego egzaminu i na jakich warunkach uczniowie będą go zdawać?
Rok szkolny 2018/2019
Egzamin ośmioklasisty ma obejmować:
- język polski,
- język obcy nowożytny,
- matematykę oraz
- przedmiot do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii, historii.
Ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z języka obcego nowożytnego, którego uczą się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Uczniowie będą mieli do wyboru: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski.
3 dni egzaminu
Zgodnie z tekstem rozporządzenia egzamin będzie przeprowadzany w 3 kolejnych dniach:
1) w pierwszym dniu z języka polskiego i będzie trwał 120 minut,
2) w drugim dniu z matematyki i będzie trwał 100 minut,
3) w trzecim dniu z języka obcego nowożytnego oraz z przedmiotu do wyboru i będzie trwał po 90 minut z każdego z przedmiotów.
Szczegółowe rozwiązania dotyczące organizacji przeprowadzania egzaminu, będą analogiczne do rozwiązań funkcjonujących na dotychczasowym egzaminie gimnazjalnym.
Rozporządzenie od 1 września 2017 r.
Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opracować i ogłosić w Biuletynie Informacji Publicznej informator zawierający przykładowe zadania, jakie mogę wystąpić na egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym w roku szkolnym 2018/2019. Dlatego też przepisy mają wejść w życie już z początkiem nowego roku szkolnego.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie egzaminu ósmoklasisty (projekt z 17 maja 2017 r., skierowany do konsultacji).
Zobacz także:
