Egzamin ośmioklasisty

Data: 30-05-2017 r.

Resort edukacji przygotował projekt rozporządzenia w sprawie egzaminu ósmoklasisty. Projekt rozporządzenie został przekazany do konsultacji. Kiedy będzie termin pierwszego egzaminu i na jakich warunkach uczniowie będą go zdawać?

Rok szkolny 2018/2019

Przedstawiony przez MEN dokument zawiera regulacje prawne określające warunki i sposób przeprowadzania obowiązkowego egzaminu w ósmej klasie szkoły podstawowej. Projekt rozporządzenia w sprawie egzaminu ósmoklasisty przewiduje, że pierwszy egzamin ma być przeprowadzony w roku szkolnym 2018/2019.

 

Egzamin ośmioklasisty ma obejmować:

  • język polski,
  • język obcy nowożytny,
  • matematykę oraz
  • przedmiot do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii, historii. 

Ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z języka obcego nowożytnego, którego uczą się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Uczniowie będą mieli do wyboru: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski. 

3 dni egzaminu

Zgodnie z tekstem rozporządzenia egzamin będzie przeprowadzany w 3 kolejnych dniach: 

1) w pierwszym dniu z języka polskiego i będzie trwał 120 minut, 

2) w drugim dniu z matematyki i będzie trwał 100 minut, 

3) w trzecim dniu z języka obcego nowożytnego oraz z przedmiotu do wyboru i będzie trwał po 90 minut z każdego z przedmiotów.

Szczegółowe rozwiązania dotyczące organizacji przeprowadzania egzaminu, będą analogiczne do rozwiązań funkcjonujących na dotychczasowym egzaminie gimnazjalnym. 

Rozporządzenie od 1 września 2017 r. 

Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opracować i ogłosić w Biuletynie Informacji Publicznej informator zawierający przykładowe zadania, jakie mogę wystąpić na egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym w roku szkolnym 2018/2019. Dlatego też przepisy mają wejść w życie już z początkiem nowego roku szkolnego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40412 )
Array ( [docId] => 40412 )