MEN chce, aby dyrektor przedszkola mógł przyjmować dwulatki

Autor: Wysocka Marta
Data: 13-07-2015 r.

Minister Edukacji Narodowej chce wprowadzić nowości oświatowe, dzięki którym już w przyszłym roku dyrektor przedszkola będzie mógł przyjmować do placówki dzieci dwuletnie. Obecnie ustawa o systemie oświaty przewiduje opiekę przedszkolną dla dzieci od trzeciego roku życia.

Obecnie ustawa o systemie oświaty wychowaniem przedszkolnym obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat (art. 14 ust. 1 ustawa o systemie oświaty). Nowości oświatowe zaproponowane przez Minister Edukacji Narodowej mają umożliwić uczęszczanie do placówek wychowania przedszkolnego również dwulatkom.

Dyrektor przedszkola nie odmówi przyjęcia dwulatka

Ustawa o systemie oświaty w aktualnym brzmieniu wskazuje, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola może przyjąć dziecko, które ukończyło dwa i pół roku (art. 14 ust. 1b ustawa o systemie oświaty). Decyzja o tym, czy dziecko będzie uczęszczało do placówki należy jednak wyłącznie do dyrektora przedszkola.

Nowości oświatowe mają wprowadzić obowiązek przyjęcia dwulatka, jeżeli do placówki uczęszcza już jego starsze rodzeństwo, a w rejonie zamieszkania dziecka nie funkcjonuje żłobek. Ustawa o systemie oświaty odbierze zatem dyrektorowi przedszkola możliwość decydowania o przyjęcia dziecka spełniającego powyższe kryteria.

Przyjmując dwulatki dyrektor przedszkola uniknie zwolnień

Obniżenie progu wieku dla dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym ma zapobiec konieczności zwalniania nauczycieli. Nowelizacja ustawy o systemie oświaty ma związek z niżem demograficznym. Jeżeli dyrektor przedszkola będzie mógł przyjmować dzieci dwuletnie, to istnieje szansa uniknięcia zwolnień nauczycieli.

Minister Edukacji Narodowej zapowiada, że dołoży starań, aby nowości oświatowe obowiązywały już od 2016 roku.

Źródło:

Komunikat MEN

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37541 )
Array ( [docId] => 37541 )