MEN: Nowy harmonogram reformy dla sześciolatków

Data: 24-06-2013 r.

Dnia 21 czerwca, w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyło się kolejne spotkanie Forum Rodziców. Tematem spotkania było obniżenie wieku obowiązku szkolnego. Minister Krystyna Szumilas przedstawiła rodzicom nowy - wynikający z nowelizacji ustawy o systemie oświaty - harmonogram reformy.

Do pierwszych klas od przyszłego roku pójdą obowiązkowo jedynie te dzieci, które urodziły się w pierwszej połowie (od 1 stycznia do końca czerwca) 2008 roku. Pozostałe - jeśli rodzice nie zdecydują o ich wcześniejszym zapisaniu do szkoły, trafią do pierwszej klasy we wrześniu 2015 roku, razem z rocznikiem 2009.

W klasach maksymalnie 25 dzieci

Od przyszłego roku klasy będą mogły liczyć nie więcej niż 25 uczniów. Ministerstwo zapewnia, że dzięki temu, a także dzięki indywidualnemu podejściu nauczyciela do każdego ucznia, okresowi adaptacyjnemu w szkole, który trwa zazwyczaj około 2 miesięcy, najmłodszym zostaną zapewnione najlepsze możliwe warunki do rozwijania naturalnych zdolności.

Aż 96 procent rodziców zadowolonych z edukacji swoich sześcioletnich dzieci

Minister przedstawiła też wyniki badań Instytutu Badań Edukacyjnych zrealizowanych na grupie ponad 3 tysięcy rodziców. Wynika z nich, że aż 96 proc. z tych, którzy zapisali swoje sześcioletnie dzieci do pierwszej klasy, jest zadowolonych z nauczycieli swoich pociech, a także dostrzega wiele nowych umiejętności u swoich dzieci. Gdyby mogli, nie zmieniliby - jak wynika z badań - swojej decyzji.

Ci, których dzieci poszły do I klasy jako sześciolatki, byli również obecni na spotkaniu i opowiedzieli innym rodzicom o swoich pozytywnych doświadczeniach dotyczących edukacji szkolnej. Wśród niewątpliwych plusów wymieniali umiejętności, jakie zdobyło dziecko: rozbudzenie jego ciekawości poznawczej oraz adaptację w grupie rówieśniczej. Przekonywali, że w pierwszej klasie nauka odbywa się przez zabawę i nie ma nic wspólnego ze sztywnym siedzeniem w ławkach.

GIS, NIK: szkoły gotowe na sześciolatków

Podczas spotkania minister edukacji odpowiadała na wątpliwości rodziców dotyczące przygotowania szkół na przyjęcie młodszych uczniów. Już dziś w 92% szkół podstawowych w Polsce średnia wielkość oddziału nie przekracza 25 uczniów.

Główny Inspektorat Sanitarny, a także Najwyższa Izba Kontroli stwierdziły, że wszystkie kontrolowane szkoły są lub będą - po wprowadzeniu drobnych zmian - gotowe na przyjęcie dzieci sześcioletnich. Chodzi nie tylko o dostosowane toalety czy mebelki, ale o całą szkolną infrastrukturę, a nawet przygotowanie nauczycieli.

Uruchomiona linia do zgłaszania nieprawidłowości

Minister zauważyła też, że wie o przypadkach szkół, w których nie jest idealnie i bardzo ją one niepokoją. – Nieprawidłowości można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej www.6latki.men.gov.pl i uruchomionej niedawno infolinii - w przeciwnym razie kuratorzy nie będą mogli ich skontrolować.

Nakład na edukację zwiększony o 10 miliardów zł.

Na spotkaniu Forum Rodziców rozmawiano również o świetlicach szkolnych, przygotowaniu nauczycieli i środkach wydanych na reformę edukacji. - W ostatnich latach rząd zwiększył nakłady na edukację o ponad 10 miliardów złotych:

  • w 2007 roku subwencja oświatowa wyniosła 28,
  • w 2013 roku już 39,5 miliarda złotych.

Jest to jedyna część sfery budżetowej, która w okresie kryzysu została tak radykalnie dofinansowana - powiedziała minister edukacji. Dodała też, że pomimo spadku liczby uczniów o prawie 5 proc., etatów dla nauczycieli świetlicy przybyło o 10 proc., zaś nauczyciele z ponad 80 proc. szkół z całego kraju brali udział w programie „Indywidualizacja procesu nauczania w klasach I-III”, który pomógł przygotować ich do pracy z młodszymi uczniami.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 30030 )
Array ( [docId] => 30030 )

Array ( [docId] => 30030 )