Można wydać orzeczenie o kształceniu specjalnym na rok szkolny

Data: 05-04-2016 r.

Orzeczenie dla ucznia szkoły podstawowej z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim można wydać na okres roku szkolnego. Potrzeby rozwojowe dzieci i uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim mogą dynamicznie zmieniać się w czasie. Dlatego też ustawodawca ograniczył możliwość wydawania orzeczeń dla tej grupy dzieci i młodzieży na okres nauki w danym typie szkoły.

Orzeczenia – na różny okres czasu

 
  • okres roku szkolnego,
  • etapu edukacyjnego albo
  • okresu kształcenia w danej szkole.

Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla uczniów szkół podstawowych z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim wydaje się na okres każdego etapu edukacyjnego w tej szkole. Jednocześnie istnieje możliwość wydania orzeczenia na rok szkolny. Przepis ten nie wyklucza bowiem uczniów z niepełnosprawnością w stopniu lekkim z „ogólnej puli” uczniów uprawnionych do wydania orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

O tym, na jaki okres należy wydać orzeczenie, powinien zdecydować zespół orzekający, biorąc pod uwagę analizę indywidualnej sytuacji danego ucznia.

Różne potrzeby wydania orzeczenia

Formalnym uwarunkowaniem wydania orzeczenia na rok szkolny dla dziecka z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim może być wydanie go na okres realizacji rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. Potrzeba  wydania orzeczenia na rok szkolny może też wynikać z przesłanek merytorycznych – może być np. uzasadniona potrzebą zmiany zaleceń, wskazania innej formy kształcenia np. w innej szkole czy ośrodku. Może również zdarzyć się tak, że w sytuacji „granicznych” wyników testów inteligencji, zespół uzna, że wskazane jest monitorowanie postępów w rozwoju i sytuacji edukacyjnej ucznia.

Marzenna Czarnocka, dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38836 )
Array ( [docId] => 38836 )