Odpowiedź:
Niska frekwencja dziecka realizującego roczne przygotowanie przedszkolne
Dziecko uczęszczające do zerówki w szkole prywatnej opuszcza zajęcia. Powodem jest obawa rodziców o stan zdrowia dziecka w okresie pandemii. Jakie działania należy podjąć w tej sytuacji?
Nie. Dziecko realizujące obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, o którym mowa w art. 31 ust. 4 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910) nie może być „nieklasyfikowane”. Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, 2. obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat – art. 35 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Nie ma przy tym znaczenia, czy rodzice tego dziecka wywiązywali się z obowiązku zapewnienia realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego przez dziecko.
Nawet jeśli dziecko ma niską frekwencję na zajęciach rocznego przygotowania przedszkolnego, to i tak dyrektor nie może nie promować czy odroczyć obowiązku szkolnego. W takiej sytuacji przepisy nie przewidują konsekwencji dla dziecka, a jedynie dla rodziców, na których za niespełnienie obowiązków czeka kara pieniężna.
W opisanej sytuacji, dyrektor przedszkola powinien w pierwszej kolejności wystosować do rodziców dziecka upomnienie zawierające wezwanie do zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka 6-letniego do przedszkola.
Jeśli to nie przyniesie oczekiwanych skutków, to o nierealizowaniu obowiązku należy powiadomić dyrektora publicznej szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka (art. 33 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe). Dalsze działania prowadzi dyrektor szkoły podstawowej, będzie to:
-
wystosowanie upomnienia do zobowiązanych rodziców/prawnych opiekunów, do celów dowodowych wymagana jest forma pisemna i skuteczność doręczenia (dowód doręczenia),
-
wystawienie tytułu wykonawczego, po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia,
-
wystąpienie do organu egzekucyjnego (gminy) z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego w administracji.
Jednocześnie jednak, moim zdaniem, należy poinformować rodziców o możliwości realizowania obowiązku rocznego poza przedszkolem (tzw. edukacja domowa). Dyrektor przedszkola, po otrzymaniu wniosku rodziców, wydaje zezwolenie na spełnianie przez dziecko obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego poza przedszkolem (art. 37 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawa oświatowe). Zezwolenie jest wydaje się w formie decyzji administracyjnej.
Każdy nawet pozornie nierozwiązywalny problem z zakresu prawa oświatowego rozwiążą nasi eksperci. Zadaj pytanie >>>
Zastosuj!
Zgodnie z art. 37 ust. 2 ww. ustawy rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi rocznego przygotowania składają do dyrektora:
-
pisemny wniosek, do którego załączają opinię publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej (w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół z powodu COVID-19 w roku szk. 202/2021 opinia poradni nie jest wymagana),
-
oświadczenie, iż zapewnią dziecku warunki umożliwiające realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
Dziecko realizujące obowiązek poza przedszkolem nie będzie musiało uczęszczać do placówki, a dyrektor, który wyda zezwolenie na takie spełnianie obowiązku nie będzie ponosi odpowiedzialności za efekty kształcenia dziecka poza przedszkolem.
Podstawa prawna:
-
Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020 r. poz. 910) – art. 31 ust. 4, art. 33 ust. 2, art. 35 ust. 1, art. 37 ust. 1 i ust. 2.
Zobacz także:
Zorganizowanie pomocy uczniowi z zespołem Aspergera
Zawieszenie funkcjonowania schroniska młodzieżowego
Zasady przyznania dodatku na start
Tagi: przedszkole, oświata, dziecko
