Nowy termin składania wniosku o nauczanie domowe

Data: 08-02-2014 r.

Po nowelizacji ustawy o systemie oświaty wniosek o nauczanie domowe będzie można złożyć w ciągu całego roku, a nie jak do tej pory tylko do 31 maja. 28 stycznia do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który m.in. wprowadza zmiany w zasadach wnioskowania o nauczanie domowe.

Obecnie dyrektor szkoły wydaje w drodze decyzji zezwolenie na nauczanie domowe, o ile rodzice złożyli w tej sprawie wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami do 31 maja (art. 16 ust. 8, ust. 10 ustawy o systemie oświaty). Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakłada odejście od tego terminu. Po zmianie przepisów rodzice będą mogli złożyć wniosek o edukację domową w dowolnym momencie, w tym w trakcie roku.

Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice będą mieli większy wpływ na edukacje dziecka. Rozwiązane to będzie istotne także dla rodziców dzieci sześcioletnich, które od 1 września 2014 r. obligatoryjnie rozpoczną edukację szkolną (wtedy do I klasy pójdą obowiązkowo dzieci urodzone w I połowie 2008 r.).

Jeżeli np. z powodu złego stanu zdrowia dziecka rodzice uznają, że lepszym rozwiązaniem będzie realizacja obowiązku szkolnego w ramach edukacji domowej, to w dowolnym momencie będą mogli złożyć w tej sprawie wniosek.

Źródło:
poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty z 28 stycznia 2014 r.

Agnieszka Rumik
, radca prawny


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 33859 )
Array ( [docId] => 33859 )

Array ( [docId] => 33859 )