W części pierwszej sprawdzane będą wiadomości i umiejętności z języka polskiego oraz z matematyki, w tym wykorzystanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym (w zadaniach zamkniętych i otwartych). Na rozwiązanie zestawu zadań uczeń będzie miał 80 minut.
Próbny sprawdzian szóstoklasistów 17 grudnia 2014 r.
W 2015 roku sprawdzian szóstoklasistów będzie się składał z dwóch, a nie jednej części, przeprowadzanych jednego dnia. W ramach pierwszej części sprawdzona zostanie wiedza z języka polskiego i matematyki, a w ramach drugiej z języka obcego nowożytnego. Nowe wymagania można sprawdzić na próbnym sprawdzianie w dniu 17 grudnia 2014 roku.
Druga część potrwa 45 minut. Ta część sprawdzianu obejmie wiadomości i umiejętności z języka obcego nowożytnego, którego uczeń uczy się w szkole, jako przedmiotu obowiązkowego, do wyboru z następujących: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski. Będą to tylko zadania zamknięte.
Wyniki sprawdzianu będą wyrażane w procentach, odrębnie z części pierwszej, z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i z matematyki, oraz z części drugiej - języka obcego nowożytnego.
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia w szkole próbnego sprawdzianu w szóstej klasie szkoły podstawowej:
• części pierwszej z zakresu języka polskiego i matematyki,
• części drugiej z zakresu języka obcego nowożytnego.
Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i arkusze dostosowane do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone w serwisach przeznaczonych dla dyrektorów szkół prowadzonych przez okręgowe komisje egzaminacyjne. O terminie pobrania materiałów dyrektorzy szkół będą powiadomieni przez dyrektorów komisji okręgowych w odrębnym komunikacie. Oceny prac dokonają nauczyciele macierzystej szkoły na podstawie szczegółowych rozwiązań oraz schematów oceniania, które również zostaną przekazane szkołom.
Szczegółowe informacje o sprawdzianie dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.edu.pl) oraz komisji okręgowych.
Strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl).
Zobacz także:
