W grudniu dyrektor szkoły zorganizuje próby egzamin szóstoklasisty

Data: 11-11-2014 r.

Zmieniona formuła egzaminu szóstoklasisty budzi wiele wątpliwości uczniów i rodziców. Egzamin będzie nowością również dla nauczycieli, dlatego OKE umożliwia szkołom przeprowadzenie egzaminu próbnego – dyrektor szkoły może przeprowadzić go 17 grudnia 2014 r.

Dyrektor szkoły chcący pomóc szóstoklasistom w lepszym przygotowaniu się do kwietniowego egzaminu powinien umożliwić im uczestnictwo w egzaminie próbnym. Jest to szczególnie zalecane, ponieważ tegoroczny egzamin będzie nowością zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli szkół podstawowych.

Dyrektor szkoły otrzyma materiały przygotowane przez CKE

Dyrektor szkoły, który zgłosi chęć przeprowadzenia egzaminu próbnego otrzyma wszystkie niezbędne do tego celu materiały z zakresu egzaminu z języka polskiego i matematyki oraz z zakresu języka obcego nowożytnego. Udostępnione materiały będą odpowiadały tym, które będą przekazane podczas właściwego egzaminu. Materiały obejmą arkusze egzaminacyjne w wersji standardowej oraz arkusze dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnością. W celu prawidłowego przeprowadzenia egzaminu dyrektor szkoły otrzyma również dostęp do nagrań mp3 niezbędnych podczas egzaminu z języka obcego.

Egzamin to próba dla uczniów i dla nauczycieli

CKE zaleca, aby każdy dyrektor szkoły umożliwił uczniom wzięcie udziału w egzaminie próbnym. W ten sposób dyrektor szkoły zapewnia lepsze przygotowanie nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli. Warto zadbać o to, aby próbny egzamin szóstoklasisty odbył się w warunkach najbardziej jak to możliwe zbliżonych do warunków obowiązujących podczas właściwego egzaminu. Dzięki temu uczniowie, którzy dotąd nie uczestniczyli w takiej formie sprawdzania wiedzy, będą mieli możliwość poznania zasad zachowania. Z kolei dla nauczycieli nadzorujących przebieg egzaminu będzie to doskonała okazja do tego, aby dowiedzieć się, nad czym powinni pracować z uczniami przed właściwym egzaminem.

Źródło:

Informacja dyrektora CKE z 6 listopada 2014 r. o próbnym sprawdzianie

Marta Wysocka, specjalistka z zakresu prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36015 )
Array ( [docId] => 36015 )