Program edukacji prawnej w szkołach ponadgimnazjalnych

Data: 08-04-2013 r.

W drugim semestrze roku szkolnego 2012/2013 oraz w roku szkolnym 2013/2014 będzie realizowany program edukacji prawnej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Za promowanie programu, udzielanie pomocy w kontaktach partnerów ze szkołami oraz przygotowanie zestawów tematów lekcji jest odpowiedzialne Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W sprawie programu edukacji prawnej zostało podpisane porozumienie pomiędzy ministrami edukacji narodowej oraz sprawiedliwości, prezesami Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, Krajowej Rady Radców Prawnych, Krajowej Rady Notarialnej i Stowarzyszenia Sędziów Themis.

Zaangażowanie środowisk prawniczych wpisuje się w cele edukacji prawnej, określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Podkreślany jest w niej praktyczny aspekt edukacji prawnej, sprowadzający się do dostarczenia uczniom praktycznych umiejętności korzystania z prawa oraz współdziałania szkoły z instytucjami i podmiotami zewnętrznymi.

Elementy tej edukacji, zawarte między innymi w przedmiocie wiedza i społeczeństwo, mają nauczyć „korzystania” z prawa. Uczniowie powinni poznać procedury załatwiania własnych spraw oraz być wrażliwymi na przejawy niesprawiedliwości, łamania praw człowieka oraz dyskryminacji.

Uzgodniony przez sygnatariuszy program ma szansę wpłynąć na poprawę jakości edukacji prawnej poprzez udział ekspertów, praktyków stosujących prawo na co dzień. Lekcje prawa prowadzone przez nich będą dla uczniów źródłem dodatkowej wiedzy prawnej. Program zapewni również wsparcie nauczycielom w realizacji wybranego przez nich programu nauczania.

Krzysztof Bielski, dyrektor szkoły


Zobacz także:


Tagi: men

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29974 )
Array ( [docId] => 29974 )