Promocja szkolnictwa zawodowego: konkurs Szkoła zawodowa – mój wybór

Data: 19-11-2014 r.

Promowanie wśród uczniów świadomego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej przestaje być wyłącznie zadaniem dla nauczycieli, doradców zawodowych i dyrektora szkoły. MEN w ramach kampanii promującej szkolnictwo zawodowe zaprasza uczniów do udziału w konkursie „Szkoła zawodowa – mój wybór”.

Konkurs „Szkoła zawodowa – mój wybór” jest adresowany do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Zachęcanie młodzieży do udziału to dla nauczycieli doskonała okazja do rozmowy na temat świadomych wyborów edukacyjnych.  Informacja o konkursie powinna być upowszechniana przez nauczycieli i dyrektora szkoły.

Edycja dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych

 

Zadaniem dla uczniów szkół gimnazjalnych jest przygotowanie pracy na temat „Wybiorę szkołę zawodową, bo…”, natomiast temat dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych brzmi „Wybrałam/wybrałem szkołę zawodową, bo…”. Praca może mieć formę:

  • pisemną (opowiadanie, esej, ima forma) – nie więcej niż 3 strony maszynopisu (1800 znaków bez spacji na stronie),
  • plastyczną – dowolną techniką,
  • filmową – dowolną techniką, o długości 3-7 minut, zapisaną w formatach AVI lub MPG.

Dla laureatów konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. Szczegółowe informacje, regulaminy oraz formularze zgłoszeniowe zostały udostępnione na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Prace można przesyłać do 31 marca 2015 r. – to wskazówka dla nauczycieli, aby już teraz informowali uczniów o propozycji MEN.

Promowanie kształcenia zawodowego – nie tylko dyrektor szkoły

Promowanie kształcenia zawodowego nie może być zadaniem wyłącznie dyrektora szkoły. Konkurs organizowany przez MEN zakłada, że szkolnictwo zawodowe będzie upowszechniane przez samych uczniów, którzy w kreatywny sposób zachęcą kolegów do wyboru zawodowej ścieżki kształcenia. Nauczyciele powinni wspierać uczniów, którzy zdecydują się na udział w konkursie.

Źródło:

komunikat MEN

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36056 )
Array ( [docId] => 36056 )