Rada rodziców nie sfinansuje fakultetów 

Data: 30-01-2014 r.

Rada rodziców nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym i i zatrudniać osobę prowadzącą zajęcia dodatkowe. W związku z tym, nie można opłacać dodatkowych zajęć przygotowujących do matury, ze środków rady rodziców.


 
Rada rodziców, utworzona przez rodziców szkoły, jako ich reprezentant, jest jednym ze społecznych organów szkoły działających w systemie oświaty. W celu wspierania działalności statutowej szkoły, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł, określając równocześnie w uchwalonym regulaminie zasady ich wydatkowania.

Ogólny zapis dotyczący gospodarki finansowej rady rodziców w praktyce powoduje wiele wątpliwości. O wyjaśnienie na co rada może wydawać gromadzone fundusze zwracano się do izb skarbowych i ministerstwa finansów. Pytania o możliwość opłacania przez radę rodziców ze swoich środków dodatkowych zajęć w przedszkolach i szkołach stawiali posłowie w interpelacjach kierowanych do ministra edukacji.

Z interpretacji przepisów przedstawionych przez resort finansów, uzasadnień stanowiska sądów oraz odpowiedzi ministerstwa na interpelacje poselskie wynika, że rada rodziców:

 • nie ma osobowości prawnej i nie jest samodzielną, odrębną od szkoły jednostką organizacyjną,
 • nie może samodzielnie występować w obrocie prawnym,
 • nie może być pracodawcą, bo nie jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej,
 • nie jest podmiotem prawnym dla ZUS i nie może opłacać składek za zatrudnionego przez siebie osobę.

  Rada rodziców (komitet rodzicielski) nie może finansować w całości zajęć dodatkowych dla uczniów, bo wiązałoby się z koniecznością zatrudnienia osoby prowadzącej zajęcia i zawarciem z nią odpowiedniej umowy.

  Zaloguj się, aby dodać komentarz

  Nie masz konta? Zarejestruj się »

  Zobacz także

  Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

  pobierz

  Jak oduczyć dziecko przeklinania

  pobierz

  Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

  pobierz

  Reforma oświaty

  pobierz

  Polecane artykuły

  Array ( [docId] => 33400 )
  Array ( [docId] => 33400 )