Rozmowa o homofobii w szkole na lekcjach wychowawczych

Data: 15-04-2013 r.

„Lekcja równości. Materiały dla nauczycieli i nauczycielek. Jak rozmawiać o orientacji seksualnej i wspierać młodzież” to pierwsza polska książka dotycząca wyzwań związanych z homofobią w szkole i obecnością młodzieży nieheteroseksualnej w klasie. Patronat nad publikacją objął ZNP, Głos Nauczycielski, Głos Pedagogiczny oraz Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

W apelu do nauczycieli i nauczycielek Pełnomocnik Rządu pisze: Treść książki jest odpowiedzią na wyniki polskich badań ujawniających potrzeby i postawy zarówno kadry szkolnej, jak i młodzieży wobec poruszania tematyki homofobii w szkole. W publikacji znajduje się przystępnie opisana i wyjaśniona problematyka homofobicznego prześladowania rówieśniczego oraz orientacji seksualnej w kontekście szkolnym. Tekst jest wzbogacony o prawdziwe przykłady różnych form dyskryminacji oraz wypowiedzi młodzieży.

Z doświadczeniami nieheteroseksualnych uczniów i uczennic pedagog może zapoznać w rozdziale zawierającym zebrane przez redaktora, ale nigdy nie wysłane, listy młodzieży do swoich nauczycieli. Publikacja zawiera także wskazówki jak prowadzić zajęcia z wrażliwością na obecność osób LGBT w klasie i w społeczeństwie oraz jak prowadzić edukację wspierającą przeciwdziałanie dyskryminacji. W trosce o horyzontalne podejście do przeciwdziałania dyskryminacji w szkole publikacja zawiera inspirujące zasady formowania strategii dla całej szkoły. Szczególnie cenną częścią są rozdziały pokazujące, jak prowadzić rozmowę z młodą osobą ujawniającą swoją nieheteroseksualną orientację oraz z osobą doznającą przemocy na tle homofobii ze strony rówieśników.

 

Książka kierowana jest w szczególności do nauczycieli i nauczycielek, pedagogów oraz dyrekcji szkół pragnących uczynić swoją placówkę wolną od dyskryminacji oraz otwartą na wszystkich uczniów i uczennice, niezależnie od orientacji seksualnej.

Szkoły mogą zamówić bezpłatnie publikację w wersji drukowanej pisząc na adres: [email protected]. Książka jest także dostępna w wersji elektronicznej na stronie www.lekcjarownosci.pl

Jan Świerszcz

źródło: www.kph.org.pl


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29981 )
Array ( [docId] => 29981 )