Ustawa o systemie oświaty doprecyzuje regulacje o wyborze podręczników

Data: 19-11-2013 r.

Nowości oświatowe sprawią, że dyrektor szkoły nie będzie miał wątpliwości, które działania są niezgodne z prawem. Nowelizacja, której poddana zostanie ustawa o systemie oświaty będzie też ułatwieniem dla nauczycieli nieznających zasad współpracy z wydawcami podręczników.

Obecnie ustawa o systemie oświaty wskazuje, że prawo do wyboru podręczników jest zarezerwowane dla nauczycieli uczących danego przedmiotu (art. 22a ust. 1 ustawa o systemie oświaty). Dyrektor szkoły nie może narzucać nauczycielom, z jakich podręczników będą korzystać oni i uczniowie, a tym bardziej przyjmować od wydawców jakichkolwiek korzyści z tego tytułu.

Dyrektor szkoły nie skorzysta z propozycji złożonej przez wydawcę

 

Znowelizowana ustawa o systemie oświaty ma będzie zawierała przepis mówiący, iż wydawcy mają zakaz oferowania szkołom szczególnych korzyści w zamian za wybór proponowanych przez nich podręcznikach.

Nowe regulacje mają ukrócić nadużycia, których istnienie stwierdzono w ostatnich latach. Kontrole wykazały, że dyrektor szkoły niejednokrotnie zawierał umowę z wydawcami, którzy za wybór podręczników z ich oferty proponowali sprzęt multimedialny lub inne pomoce dydaktyczne dla nauczycieli i uczniów.

Nowości oświatowe zakażą wydawcom składanie ofert

Nowy przepis, który będzie zawierała ustawa o systemie oświaty zawiera zakaz składania ofert czy obietnic dla nauczycieli i dyrektorów szkół w sposób pośredni lub bezpośredni. Uzasadnieniem dla wprowadzenia nowych regulacji jest dążenie do zagwarantowania ucznio

m pomocy dydaktycznych maksymalnie dopasowanych do ich potrzeb i możliwości. Dyrektor szkoły zawierając porozumienie z wydawcami dopuszczał się naruszenia zarezerwowanego dla nauczycieli prawa wyboru podręczników, co oznacza podważenie ich autonomii w doborze metod pracy z uczniami, mimo iż wskazuje na nią ustawa o systemie oświaty.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30098 )
Array ( [docId] => 30098 )