Nie ma określonego terminu składania wniosków o dodatkowe godziny zajęć do organu prowadzącego. Ich przyznanie z kolei wiąże się z dobrą wolą i możliwościami finansowymi organu.
Wniosek dyrektora szkoły o dodatkowe godziny zajęć powinien być uzasadniony
Organ prowadzący może, ale nie musi, przyznać dodatkową liczbę godzin zajęć. Dlatego dyrektor powinien odpowiednio uzasadnić wniosek, podać argumenty, które mają szansę okazać się skuteczne, aby został pozytywnie rozpatrzony.
Zgodę na dodatkowe zajęcia wyraża organ prowadzący
Aby wniosek dyrektora został pozytywnie rozpatrzony, może on uwzględnić poniższe argumenty m.in.:
- ze względu na bardzo niskie wyniki maturzystów w ubiegłym roku lub ubiegłych latach szkolnych dodatkowa godzina matematyki w klasach maturalnych,
- dodatkowe godziny zajęć rozwijających zainteresowania uczniów w klasie pierwszej gimnazjum w postaci zajęć siatkówki na prośbę rodziców wyrażoną w formie pisemnej podczas rekrutacji wraz z prośbą o umieszczenie w jednej klasie wszystkich dzieci, które ukończyły klasę sportową szkoły podstawowej.
Składanie wniosku
O dodatkowe godziny dyrektor powinien wnioskować na etapie tworzenia arkusza organizacji pracy szkoły. Można złożyć wniosek później, ale organ prowadzący musi mieć czas na podjęcie decyzji, a dyrektor na zamieszczenie dodatkowych godzin w szkolnym planie nauczania. Dlatego najlepiej, jeśli cała procedura zakończy się przed rozpoczęciem roku szkolnego.
- ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
- rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204 ze zm.).
Zobacz także:
