Zasady powtarzania klasy w szkole ponadgimnazjalnej

Data: 06-09-2016 r.

Uczeń, który nie spełnił warunków umożliwiających ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej, powtarza ostatnią klasę tej szkoły. Prawo to przysługuje uczniowi i nie podlega decyzji dyrektora szkoły ani rady pedagogicznej.

Czy uczeń musi złożyć podanie

Brak podania o powtarzanie klasy nie ma znaczenia w kwestii prawa do powtarzania klasy. Żądanie takiego podania w niektórych szkołach ma na celu jedynie usprawnienie organizacji kolejnego roku szkolnego, gdyż złożenie go daje informację, że uczeń zamierza powtarzać klasę w tej samej szkole. Dotyczy to także uczniów pełnoletnich.

 

Często uczniowie po nieotrzymaniu promocji zmieniają szkołę, decydując się na powtarzanie klasy w innej placówce. Jednak niezłożenie podania nie odbiera prawa do powtarzania klasy. 

Jakie działania musi podjąć szkoła

Taki uczeń ma prawo kontynuować naukę i dyrektor nie ma prawa go usunąć z listy uczniów. Powinien zaproponować powtarzanie klasy najkorzystniejsze dla ucznia, czyli niewymagające uzupełniania różnic programowych, np. poprzez kontynuację nauki języków obcych. Jeśli uczeń podejmie decyzję o powtarzaniu klasy, wtedy należy dopisać go do listy uczniów tej klasy. Nie trzeba będzie wówczas dokonywać żadnych zapisów w księdze uczniów.

Jeśli jednak uczeń zdecyduje się odebrać dokumenty, w arkuszu ocen i księdze uczniów należy zamieścić datę i przyczynę opuszczenia szkoły. Jeśli uczeń nie jest pełnoletni w chwili odbierania dokumentów, czyli dotyczy go obowiązek nauki, należy dodatkowo wykonać zadania związane z kontrolą realizacji obowiązku nauki.

Małgorzata Celuch, wicedyrektor zespołu szkół, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39457 )
Array ( [docId] => 39457 )