Inspekcja pracy w 2014 roku zamierza przeprowadzić ponad 80 000 kontroli. Przedsięwzięciami prewencyjnymi mają być objęci także pracodawcy publiczni. W 2014 roku można szczególnie spodziewać się kontroli w placówkach oświatowych, szczególnie jeśli chodzi o prawidłowość wykorzystania środków funduszu socjalnego.
Inspektorzy pracy zbadają umowy zlecenia oraz ZFŚS w szkołach
Prawidłowość zawierania umów cywilnoprawnych oraz przestrzeganie uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem będą przedmiotem kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Kontrolerzy skupią się zwłaszcza na placówkach oświatowych.
Umowy cywilnoprawne pod lupą
Inspekcja już drugi rok z rzędu ma zamiar zwracać szczególną uwagę na prawidłowość zawierania umów cywilnoprawnych. Jak stanowi Kodeks pracy, nie można zastąpić umowy o pracę umową cywilnoprawną w przypadku, gdy jest ona wykonywana w warunkach charakterystycznych dla zatrudnienia pracowniczego. Dotyczy to nie tylko samych zapisów umowy, ale także praktyki jej stosowania. Jeżeli dominują cechy stosunku pracy (przede wszystkim: podporządkowanie pracownicze, praca w wyznaczonym miejscu oraz w konkretnych godzinach) wówczas powinna być zawarta umowa o pracę.
Oprócz umów cywilnoprawnych inspekcja pracy chętnie kontroluje także prawidłowość zawierania i rozwiązywania umów na czas określony. Często podnoszone są bowiem głosy, że pracodawcy nadużywają takich umów w przypadkach, w których właściwsza byłaby umowa na czas nieokreślony. Należy jednak pamiętać, że nie ma górnej granicy czasowej trwania takich umów, więc inspekcja ma skupić się przede wszystkim na kontroli przestrzegania art. 251 Kodeksu pracy, czyli np. pilnowania, aby nie zawierano więcej niż 2 kolejnych umowy na czas określony (jeśli przerwa między nimi nie przekracza 30 dni).
Terminowość wypłat i bhp
Poza tym inspekcja ma zamiar zwrócić szczególną uwagę na terminowość wypłaty wynagrodzeń. Jak co roku duży nacisk ma być skierowany na kontrolę przepisów bhp, zwłaszcza w zakładach i branżach narażonych na większe zagrożenia zawodowe. Priorytetem jest tu zwłaszcza zapobieganie wypadkom przy pracy. Wśród innych zadań stałych inspekcja wymienia kontrole legalności zatrudnienia, szkoleń z zakresu bhp i profilaktycznych badań lekarskich, zatrudniania osób niepełnosprawnych, czasu pracy, udzielania urlopów wypoczynkowych, przestrzegania uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem. Jak zwykle ważną aktywnością inspekcji będzie rozpatrywanie skarg, np. pracowników czy związkowców. Praktyka pokazuje, że co roku kilkadziesiąt procent kontroli jest wszczynanych na skutek skarg.
www.pip.gov.pl.
Zobacz także:
Tagi: kontrola pip, umowa zlecenie, zfśs
