Wysokość dodatku motywacyjnego nauczyciela ustala samorząd

Kategoria: Płace i finanse
Data: 05-12-2013 r.

Dyrektor szkoły nie decyduje o wysokości dodatku motywacyjnego dla nauczycieli. Decyzje dyrektora szkoły ograniczają się do wskazania nauczycieli, którzy będą go otrzymywać. Wynagrodzenie nauczyciela jest wypłacane na zasadach określonych w regulaminie wynagradzania uchwalanego na poziomie organu prowadzącego szkołę.

Wynagrodzenie nauczyciela składa się z wynagrodzenia zasadniczego, wynagrodzenia za pracę w godzinach ponadwymiarowych i doraźne zastępstwa oraz z przysługujących dodatków (art. 30 ust. 1 Karta Nauczyciela). Wysokość wynagrodzenia dla nauczycieli nie jest uznaniowa, dyrektor szkoły nie ma więc na nią wpływu, choć to on decyduje o przyznawaniu większości dodatków.

Karta Nauczyciela nie przewiduje podwyżek od dyrektora szkoły

W systemie oświaty nie przewiduje się sytuacji, w której dyrektor szkoły publicznej mógłby przyznawać podwyżki dla nauczycieli. Wynagrodzenie nauczyciela jest uzależnione od stopnia awansu zawodowego, wymiaru czasu pracy, liczby godzin ponadwymiarowych, zastępstw oraz dodatków. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego jest jednakowa dla nauczycieli danego stopnia awansu zawodowego, natomiast zasady przyznawania dodatków oraz określenie ich wysokości pozostaje w gestii organu prowadzącego szkołę (art. 30 ust. 6 pkt 1 Karta Nauczyciela).

Prawo nie przewiduje dla nauczycieli możliwości zwiększenia wysokości dodatku

Zaskakująca dla nauczycieli może być sytuacja przyjęcia przez samorząd uchwały określającej niższą wysokość dodatków, niż otrzymywali wcześniej. Może zdarzyć się tak, że dyrektor szkoły ponownie przyzna dodatek motywacyjny dla nauczycieli, ale będzie on niższy niż w ubiegłym roku szkolnym. Nauczyciel nie może zażądać od dyrektora szkoły zwiększenia wysokości dodatku motywacyjnego, ponieważ jedyną decyzją, jaką w tym zakresie podejmuje dyrektor szkoły jest wskazanie nauczycieli, którzy będą otrzymywać dodatek motywacyjny.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33446 )
Array ( [docId] => 33446 )