Plan finansowy – czy obowiązuje w każdym przedszkolu

Kategoria: Płace i finanse
Autor: Barbara Jarosz
Data: 27-11-2017 r.

Plan finansowy obowiązuje tylko w jednostkach należących do sektora finansów publicznych. A co, gdy zasady gospodarki finansowej określa osoba fizyczna? Czy w przedszkolu publicznym, w którym organem prowadzącym jest osoba fizyczna nie trzeba opracowywać planu finansowego?

Plan finansowy wyznacza wielkość przyznanych środków na poszczególne rodzaje działań, zgodnych z zakresem wyznaczonym przez podziałki klasyfikacji budżetowej, limituje ich wielkość zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprawozdawczości budżetowej. Sporządzenie planu jest jednym z najważniejszych zadań spoczywających na dyrektorze przedszkola publicznego prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Przedszkole prowadzone przez osobę fizyczną – bez planu finansowego…

Udzielenie zezwolenia na założenie przedszkola publicznego jest dla podmiotu zakładającego zobowiązaniem, pociąga za sobą obowiązek wypełniania  zapisów ustawy o systemie oświaty. Ustawodawca w art. 80 dotyczącym finansowanie pozostałych szkół i placówek publicznych zaznaczył, że przedszkola, szkoły i placówki publiczne, niewymienione w art. 79, prowadzą gospodarkę finansową według zasad określonych przez organ lub podmiot prowadzący. Oznacza to, że przedszkole prowadzone przez osobę fizyczną nie jest zobowiązane do opracowania planu finansowego.

… podobnie jak przedszkole niepubliczne

Planu finansowego nie musi sporządzać także przedszkole niepubliczne. Trzeba jednak pamiętać, że przedszkola niepubliczne otrzymujące dotacje mają obowiązek informowania przekazania gminie informacji o planowanej liczbie wychowanków w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok, w którym dotacja ma być otrzymywana.

Barbara Jarosz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 40778 )
Array ( [docId] => 40778 )

Array ( [docId] => 40778 )