Plan finansowy wyznacza wielkość przyznanych środków na poszczególne rodzaje działań, zgodnych z zakresem wyznaczonym przez podziałki klasyfikacji budżetowej, limituje ich wielkość zgodnie z obowiązującymi przepisami, sprawozdawczości budżetowej. Sporządzenie planu jest jednym z najważniejszych zadań spoczywających na dyrektorze przedszkola publicznego prowadzonego przez jednostkę samorządu terytorialnego.
Plan finansowy – czy obowiązuje w każdym przedszkolu
Plan finansowy obowiązuje tylko w jednostkach należących do sektora finansów publicznych. A co, gdy zasady gospodarki finansowej określa osoba fizyczna? Czy w przedszkolu publicznym, w którym organem prowadzącym jest osoba fizyczna nie trzeba opracowywać planu finansowego?
Przedszkole prowadzone przez osobę fizyczną – bez planu finansowego…
Udzielenie zezwolenia na założenie przedszkola publicznego jest dla podmiotu zakładającego zobowiązaniem, pociąga za sobą obowiązek wypełniania zapisów ustawy o systemie oświaty. Ustawodawca w art. 80 dotyczącym finansowanie pozostałych szkół i placówek publicznych zaznaczył, że przedszkola, szkoły i placówki publiczne, niewymienione w art. 79, prowadzą gospodarkę finansową według zasad określonych przez organ lub podmiot prowadzący. Oznacza to, że przedszkole prowadzone przez osobę fizyczną nie jest zobowiązane do opracowania planu finansowego.
… podobnie jak przedszkole niepubliczne
Planu finansowego nie musi sporządzać także przedszkole niepubliczne. Trzeba jednak pamiętać, że przedszkola niepubliczne otrzymujące dotacje mają obowiązek informowania przekazania gminie informacji o planowanej liczbie wychowanków w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok, w którym dotacja ma być otrzymywana.
- art. 80 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.),
- ustawy z 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 2077).
Zobacz także:
Tagi: Oświata, Płace i finanse
