Podwyżki dla nauczycieli także dla nauczycieli na urlopie zdrowotnym

Kategoria: Płace i finanse
Data: 19-11-2012 r.

Wrześniowe podwyżki dla nauczycieli dotyczą także tych, którzy przebywają na urlopie dla poratowania zdrowia. Urlop zdrowotny nauczyciela to okres pozostawania w stosunku pracy z tym, że nauczyciel w celu leczenia nie wykonuje pracy w szkole.

Nauczyciele od września otrzymują wyższe pensje. Waloryzacja stawek dotyczy wszystkich zatrudnionych nauczycieli, a zatem także tych, którzy korzystają z urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczycielom, którzy od września 2012 korzystają z urlopu dla poratowania zdrowia i otrzymują wynagrodzenie o niezmienionej wysokości należy się dodatek uzupełniający.

Prawo do wynagrodzenia zasadniczego i dodatków w czasie urlopu zdrowotnego nauczyciela

Urlop zdrowotny nauczyciela to czas przeznaczany na leczenie zalecone przez lekarza. W tym okresie wypłacane jest wynagrodzenie składające się z komponentów wskazanych w Karcie Nauczyciela. Są to comiesięczne wynagrodzenie zasadnicze wraz z dodatkiem za wysługę oraz dodatki mieszkaniowy lub wiejski, jeżeli nauczyciel spełnia warunki do ich otrzymywania.

Wrześniowe podwyżki dla nauczycieli spowodowały podniesienie wysokości płacy zasadniczej, co oznacza, że ten komponent wynagrodzenia zmienił się także w przypadku osób, które odbywają urlop zdrowotny nauczyciela. Ich miesięczne wynagrodzenie powinno zatem wzrosnąć o kwotę podwyżki przysługującej z racji stopnia awansu zawodowego i wykształcenia.

Wynagrodzenie za urlop zdrowotny nauczyciela to nie zasiłek chorobowy

Wątpliwości dotyczące wysokości wynagrodzenia za urlop zdrowotny nauczyciela wynikają z faktu, że niektórzy mylą go z niezdolnością do pracy z tytułu choroby w czasie której otrzymuje się zasiłek chorobowy. To błąd, ponieważ Karta Nauczyciela wyraźnie wskazuje w jaki sposób obliczana jest wysokość pensji nauczyciela korzystającego z urlopu dla poratowania zdrowia.

Wynagrodzenie za urlop nauczyciela nie jest naliczane na podstawie art. 36 ust 1. ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Gdyby tak było, to wówczas podwyżki dla nauczycieli nie dotyczyłyby pedagogów przebywających na urlopie. Podstawą do obliczenia pensji nauczyciela pobierającego zasiłek jest średnia dochodów uzyskiwanych w ciągu 12 miesięcy poprzedzających chorobę. Nie można stosować tej zasady w przypadku urlopu nauczyciela podejmującego leczenie na mocy art. 73 Karty Nauczyciela.

Jeżeli nauczyciel korzystający z urlopu dla poratowania zdrowia otrzymuje wynagrodzenie nieuwzględniające wrześniowej podwyżki dla nauczycieli, to płatnik będzie musiał wypłacić mu dodatek uzupełniający.

Opracowanie redakcyjne: Marta Wysocka


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30342 )
Array ( [docId] => 30342 )