W kwestii przekazywania do organu prowadzącego środków z prowadzenia stołówki można wzorować się na rozwiązaniach przewidzianych dla jednostek państwowych w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Na ich podstawie państwowe jednostki budżetowe, przyjmujące dochody do kasy lub za pośrednictwem poczty, powinny przekazywać je do budżetu w dniu pobrania (wpływu) na właściwy rachunek. W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki może określić inną częstotliwość przekazywania gotówki do banku.
Zasady przekazywania do gminy wpływów z prowadzenia stołówki szkolnej
Tryb przekazywania okresowych wpływów z prowadzenia stołówki na rzecz organu prowadzącego nie został określony w przepisach prawa. Decyzję w tej sprawie może podjąć dyrektor szkoły w formie zarządzenia.
Zapis upoważniający dyrektora samorządowej jednostki oświatowej do podjęcia decyzji o ustaleniu terminów przekazywania środków powinien znaleźć się w uchwale organu prowadzącego.
Samą decyzję o sposobie i terminach wpłat dochodów do kasy oraz częstotliwości odprowadzania ich do budżetu dyrektor może określić w zarządzeniu w sprawie polityki rachunkowości.
Przy pobieraniu opłat za żywienie warto również zdyscyplinować rodziców, aby wpłacali należność za obiady do określonego dnia miesiąca (np. od 1. do 5.). W wielu szkołach taka praktyka jest stosowania i akceptowana przez rodziców.
§ 17 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (Dz.U. nr 241, poz. 1616 ze zm.).
Zobacz także:
