Na 4 lata przed emeryturą nie można rozwiązać stosunku pracy

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 10-05-2013 r.

Pracownik w wieku przedemerytalnym objęty jest ochroną przed wypowiedzeniem stosunku pracy. W tym okresie pracodawca może jedynie wypowiedzieć warunki pracy i płacy takiemu pracownikowi z przyczyn organizacyjnych.

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 Kodeksu pracy).

Pracownikowi w wieku przedemerytalnym pracodawca może jedynie wypowiedzieć warunki pracy i płacy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie (art. 5 ust. 5 pkt 1 w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

 

Jeżeli jednak wypowiedzenie warunków zatrudnienia powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje, do końca okresu, w którym korzystałby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, dodatek wyrównawczy (art. 5 ust. 6 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

Podstawa prawna:

  • art. 39 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeksu pracy (Dz.U. 1998 r., Nr 21, poz. 94 ze zm.),
  • art. 5 ust. 5 pkt 1, ust. 6, art. 10 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).

Dariusz Dwojewski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30470 )
Array ( [docId] => 30470 )