Nauczyciele ponoszą odpowiedzialność za powierzone mienie

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 02-03-2015 r.

Dyrektor szkoły może oczekiwać od nauczycieli ponoszenia odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie. Prawo nie przewiduje dla nauczycieli obowiązku wyrażenia zgody na taką odpowiedzialność, ale odmowa naraża nauczyciela na niekorzystną ocenę przydatności do pracy. Kwestie dotyczące odpowiedzialności majątkowej nauczycieli regulują przepisy kodeksu pracy w zw. z ustawą Karta Nauczyciela.

Odpowiedzialność nauczycieli za powierzone mienie nie wynika wprost z ustawy Karta Nauczyciela, ale dyrektor szkoły może oczekiwać jej na podstawie regulacji art. 124 i art. 125 w zw. z art. 91c ust. 1 Karta Nauczyciela. Korzystanie z mienia w postaci narzędzi, eksponatów czy innych środków dydaktycznych jest bowiem dla nauczycieli niezbędnym elementem rzetelnego wywiązywania się z obowiązków wymienionych w art. 6 ust.1 Karta Nauczyciela.

Dyrektor szkoły może prosić o podpisanie oświadczenia

 

Dyrektor szkoły może przewidzieć dla nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole obowiązek podpisania oświadczenia o ponoszeniu odpowiedzialności materialnej za powierzone mu narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, o których mowa w art. 124 § 1 kodeksu pracy.

Należy jednak pamiętać, że zgoda na ponoszenie odpowiedzialności tego rodzaju może być również wyrażona pośrednio i wynikać z uzgodnienia rodzaju pracy w umowie o pracy zawieranej przez dyrektora szkoły z nauczycielem.

Niezależnie formy wrażania zgody na ponoszenie odpowiedzialności za powierzone mienie, dyrektor szkoły musi zadbać o to, aby mienie powierzone było w sposób prawidłowy i warunkach umożliwiających jego dopilnowanie. W przeciwnym razie nie można powoływać się na odpowiedzialność materialną dla nauczycieli.

Odmowa przejęcia odpowiedzialności

Prawo nie przewiduje dla nauczycieli obowiązku przyjęcia odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie – zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela dyrektor szkoły nie może wprost ukarać pracownika za taką odmowę. W praktyce jednak niewyrażenie zgody na wzięcie odpowiedzialności za wykorzystywane w czasie zajęć narzędzia i instrumenty oznacza, że nauczyciel nie zamierza stosować ich jako pomoce dydaktyczne. Rezygnacja z wykorzystywania pomocy dydaktycznych dostępnych w szkole może być przez dyrektora szkoły uznana za niedostatecznie rzetelne realizowanie zadań dydaktycznych. W przypadku, gdyby pracownik, mimo braku oświadczenia korzystał z mienia szkoły, dyrektor szkoły może pociągnąć nauczyciela do odpowiedzialności materialnej za to mienie na zasadach ogólnych.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36644 )
Array ( [docId] => 36644 )