Od 2 stycznia 2016 r. każdemu pracownikowi wychowującemu dziecko do lat 14. przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze 2 dni lub 16 godzin.
Obowiązują nowe zasady korzystania z dni opieki nad dzieckiem
Obowiązujące od 2 stycznia 2016 r. rozwiązania dotyczące korzystania z uprawnień rodzicielskich mają ułatwić rodzicom godzenie obowiązków opiekuńczych i zawodowych. Jedną ze zmian jest wprowadzenie nowych zasad korzystania z opieki nad dzieckiem do lat 14. Od stycznia rodzic decyduje, czy wykorzysta je w wymiarze dziennym czy godzinowym.
Pracownik sam podejmuje decyzję o sposobie wykorzystania zwolnienia
Decyzję o tym, czy przysługujące zwolnienie od pracy zostanie wykorzystane w wymiarze godzinowym czy dniach podejmują rodzice, którzy informują o swojej decyzji dyrektora przedszkola lub szkoły. Informację o dokonanym wyborze przekazuje się w momencie składania pierwszego wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym o udzielenie zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem.
Jeżeli pracownik zdecyduje się na godzinowe wykorzystywanie zwolnienia, jego wymiar jest proporcjonalny do wymiaru etatu, przy czym niepełną godzinę zwolnienia trzeba zaokrąglić w górę do pełnej godziny. W przypadku korzystania ze zwolnienia w wymiarze godzinowym, pracownik może wielokrotnie korzystać z kilkugodzinnych zwolnień, aż do wyczerpania przysługującego limitu 16 godzin dziennie.
Jeżeli pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy i wybierze korzystanie ze zwolnienia na dziecko w dniach pracy – będą mu przysługiwały 2 dni zwolnienia od pracy, bez względu na to, ile godzin ma danego dnia do przepracowania.
Rodzic musi poinformować pracodawcę, czy będzie korzystał z dni opieki
Niezmiennie, jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudni, z dni opieki nad dzieckiem może korzystać tylko jedno z nich. Ponadto obowiązuje zasada, że jeżeli jedno z rodziców skorzystało w danym roku z dni/godzin wolnych na opiekę nad dzieckiem, to drugi rodzic nie skorzysta już z tego prawa.
Wymiar zwolnienia od pracy jest niezależny od liczby dzieci pozostających pod opieką – rodzic może wykorzystać tylko dwa dni lub szesnaście godzin zwolnienia, nawet jeżeli wychowuje więcej niż jedno dziecko.
Art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r. poz. 1502 ze zm.)
Zobacz także:
Tagi: opieka nad dzieckiem
